09 / 02 / 2023

Selahattin Keten: Parsel bazında imar yerine ada bazında imara geçilmeli!

Selahattin Keten: Parsel bazında imar yerine ada bazında imara geçilmeli!

İstanbul'da kentsel dönüşümün geç başladığını belirten Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, şu anda Türkiye genelinde 6,5 milyon civarında depreme dayanıksız bina bulunduğunu söyledi.Bu yapıların bir an önce yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Keten, "Aslında devlet yeterli desteği sağlıyor ancak biz inşaatçıların en büyük sıkıntısı, en büyük zorluk noktası bürokrasi oluyor. Bürokrasinin bu yönde daha hızlı bir şekilde dönmesi lazım ki eski bina rezervlerinin yenilenmesi kolaylaşabilsin" dedi. Keten, bir diğer sıkıntılarının ise plansız bir kentsel dönüşüm olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Alt yapı konusunu yeteri kadar çözemedik. Ancak parsel bazında imarlarla bunu çözemeyiz. Kentsel dönüşümde büyümenin ada bazında imarlar verilerek organize edilmesi gerekiyor."


 Başta Nişantaşı olmak üzere İstanbul'un farklı bölgelerinde birçok konut projesine imza atan Keten İnşaat, Ulus, Şişli, Etiler ve Bağdat Caddesi civarında butik proje ve lüks konutlar inşa etmiş. 23 şantiyede çalışmalarına devam eden Keten inşaat, 5 yıldır Nişantaşı, Ulus ve Suadiye'de depreme dayanıksız binaları yeniliyor. Selahattin Keten, "İstanbul'un birçok semtinde sağlıksız, eski binaların yıkılarak günün teknolojisine uygun, daha dayanıklı, uzun ömürlü ve çağdaş yapıların yapılmasını kendimiz için görev kabul ettik. Eskiyen, ekonomik ömrünü doldurmuş binalan yıkıp, depreme dayanıklı, semt dokusuna uygun ve akıllı bina özelliklerine sahip yeni yaşam alanlanna dönüştürüyoruz. Şu ana kadar daire sayıları 1030 arasında değişen ıoo'ün üzerinde binayı yeniledik. Yeni projelerimizi de hayata geçiriyoruz" şeklinde konuştu. 


Kentsel dönüşümde devam eden projeleri var Selahattin Keten, bu yıl, devam eden projelerini tamamlama üzerine bir program belirlemiş. Kadıköy ve Eyüp'te devam eden sıfırdan projeleri bulunduğunu anlatan Keten, şöyle konuştu: "Etiler ve Ulus'ta da sıfırdan projelerimizi bitirdik. Eyüp'teki projemiz Silahtarağa'da yer alıyor. Tarihi yarımadanın uç tarafında yaklaşık 15 bin metrekarelik kapalı alanlı iki blok konut inşa ediyoruz. Mayıs sonunda tamamını teslim edeceğiz. Ayrıca Kadıköy'de 26 konutluk bir projemiz var.Bağdat Caddesi'nde 2 bin 500 metrekare bir iş merkezi yapıyoruz. Yine Kadıköy'de yapıp bitirdiğimiz 3 bin 500 metrekarelik 10 daire yapıp teslim ettik." 


Ekonomi Gazetesi
Geri Dön