Sinop Ayancık'ta afetzedeler için yapılan konutlarda son durum ne?

Sinop Ayancık'ta afetzedeler için yapılan konutlarda son durum ne?Sinop'ta 10 kişinin yaşamını yitirdiği sel afetinde konutlarını kaybedenler, AFAD Başkanlığınca Ayancık'taki Babaçay köyünde kurulan yaşam konteynerlerine yerleşti. Konteynerlerde 1,5 ayı geride bırakan selzedeler, yeni yapılacak olan konutları için gün saymaya başladı.


Sinop'ta 10 kişinin yaşamını yitirdiği sel afetinde konutlarını kaybedenler, AFAD Başkanlığınca Ayancık'taki Babaçay köyünde kurulan yaşam konteynerlerine yerleşti. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; şehirde, 11 Ağustos tarihinde, 24 saatte metrekareye düşen 240 kilogram yağış sonrasında sel ve heyelanlar yaşandı. Debisi yükselen Ayancık Çayı, ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklarda sel suları oluştu. Mahsur kalan kişiler, helikopterlerle güvenli alanlara gönderildi. 

Konut ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları sularla doldu, araçların da sürüklendiği görüldü. İlçenin altyapısında ağır hasarlar meydana geldi, tarım arazilerinde ve yollarda çökmeler yaşandı; su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü. Sel felaketinin izleri büyük oranda silinirken, hayat normale dönüyor. Konteynerlerde 1,5 ayı geride bırakan selzedeler, bütün gereksinimlerinin giderildiği yeni yaşam alanlarında yapılacak olan konutları için gün saymaya başladı.

Sinop Ayancık

KONTEYNER KÖY KURULDU

Sel felaketi sebebiyle pek çok iş yerinin zarar gördüğü Küçük Sanayi Sitesi’nde esnaflara geçici olarak yapılan dükkanlar hizmete sunuldu. 40 konutun yıkıldığı Babaçay köyünde selden etkilen vatandaşlar, AFAD Başkanlığı tarafından  yapılan 28 adet yaşam konteynerine yerleştirildi.

Geçici kurulan ve 66 vatandaşın barındığı konteynerlerde; elektrik, su gibi hizmetlere ek olarak çamaşır makinesi ve televizyon gibi gereksinimler de karşılanıyor. Konteynerlerde 1,5 ayı geride bırakan selzedeler, bütün gereksinimlerinin giderildiği yeni yaşam alanlarında yapılacak evleri için gün saymaya başladı.

“BENİ KEPÇE İLE KURTARDILAR”

Selden sonra konteynerlerde hayatlarına devam ettiklerini dile getiren Hikmet Demirbaş, “Bundan evvel de çok sel oldu ama böyle bir şeyi ilk kez görüyorum. Çok ağır oldu, aldı insanları götürdü. Konteynerlerde yaşıyoruz. Hiçbir şeyimiz kalmadı, kuru canımızla kaldık. Sel nedeniyle çok giden arkadaşlarımız oldu. Ben o gece uyuyakalmışım. Komşumuzun damadı emekli astsubay mahallede bulunan kepçe ile beni uyandırarak evden çıkardı. Sadece pijamalarım ile çıktığımı biliyorum. Nereye gittiğimi de bilmiyordum. O arkadaşımız sayesinde hayattayım. Dolu ev yok oldu gitti” diye konuştu.

“EŞİM BALKONDAN BAŞKA ÇATIYA ATLAMIŞ”

Sel felaketinde 4 katlı konutu yıkılan Nuran Ergün, “Damadım alt katımda oturuyordu. Emekli maaşını evine harcamıştı. Evlerimizin yıkılacağını biz de düşünemedik. Her tarafı su basınca eşim içeri girdi. O evde kaldı, biz evden kaçtık ve kayalıklara doğru gittik sonra geri döndüğümde evimizin yıkıldığını gördüm. Eşimi de kaybettiğimi sanıp ağlamaya başladım. Daha sonra komşunun balkonunda görünce sevindim. Balkondan başka bir evin çatısına geçerek kurtulmuş. Evimiz gitsin de canımız gitmesin. Sular birinci katı geçmiş, ikinci kata ulaşmıştı. Ben böyle yağmur da görmedim. Büyük bir felaketti. Damadım kepçe ile evlerden birçok kişiyi kurtardı” dedi.

Sinop Ayancık

“KENDİMİZİ DENİZİN ORTASINDA HİSSETTİK”

Sel afetinde yaşadıklarını anlatırken, evin çatısında beklediklerine vurgu yapan Şeref Şahin, “Evde 9 kişiydik. 5 yaşında ve 11 yaşında çocuklar da vardı. Sel sırasında kendimizi denizin ortasında hissettik. Her tarafımız suyun içinde kaldı. Allah’tan umut bekledik. Merpen vasıtasıyla evin çatısına çıktık. Biz bir günden fazla evin çatısındaydık. Askeri helikopter gelerek bizi çatıdan kurtardı. Çok eziyet çektik. Allah bizi kurtardı” şeklinde konuştu.

“TORUNLARIM UYANDIRIP BENİ KURTARDI”

Sel sırasında uyuduğuna vurgu yapan Lütfiye Ün de; “Çocuklar kaldırdı beni. ‘Kalk babaanne gidiyoruz’ dediler. Ben de Nereye gidiyoruz dedim. Bizi sel götürüyor dediler. Yalın ayak ile o gece bizi komşunun evine götürdüler. 3 hane kayboldu. Komşularımız ve çocukları hayatlarını kaybetti. Selde kepçeyle bizi kurtaran çocuk kendisi kayboldu. O gece çok kötü şeyler yaşadık. Konteyner gayet güzel. Erzakımız geliyor, alıyoruz, pişirip yiyoruz. En önemlisi sağlık. Çocuklarıma hiçbir şey olmadı. İyiyiz çok şükür” ifadelerini kullandı. 

Kastamonu'da 900'dan fazla afet konutu inşa edilecek!

Süleyman Soylu: Sel bölgelerinde 1000'in üzerinde konut inşa edilecek!