25 / 05 / 2022

Şişecam 310 milyon dolarlık yatırımla Tataristan’da iki yeni üretim tesisi açtı!

Şişecam 310 milyon dolarlık yatırımla Tataristan’da iki yeni üretim tesisi açtı!

Şişecam Topluluğu’nun dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği yurt dışı yatırımlarının son adresi Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti oldu.Bugün 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri, 150 ülkeye ulaşan satışları ve 21 bini aşan çalışanıyla küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu’nun dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği yurt dışı yatırımlarının son adresi Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti oldu.


Şişecam Topluluğu’nun toplam 310 milyon dolar yatırımla kurduğu düzcam ve otomotiv camları üretim tesislerinin resmi açılış törenine, başta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci veTataristan Cumhurbaşkanı RustamMinnihanovolmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’ninidari ve diplomatik temsilcileri katıldı.


08.10.2016 - Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı cam üreticilerinden biri olan Şişecam Topluluğu tarafından Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde kurulan düzcam ve otomotiv camları üretim tesisleri Şişecam Topluluğu Düzcam Grup Başkanı Dr. Reha Akçakaya ev sahipliğinde düzenlenen törenle resmen açıldı.


Toplam 310 milyon dolarlık yatırımla kurulan modern üretim tesislerinde düzenlenen törene, başta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı RustamMinnihanov olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin idari ve diplomatik temsilcileri katıldı.


Tataristan’ın AlabugaÖzel Ekonomi Bölgesi’nde (SEZ) Şişecam Topluluğu’nun yüzde 70, Fransız Saint-Gobainşirketinin ise yüzde 30 paya sahip olduğu 230.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip düzcam fabrikası, 210 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti. Yine Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde yer alan ve yüzde 100 Şişecam Topluluğu’nun yatırımı olan 800.000 araç-set/yıl üretim kapasiteli otomotiv camları tesisi ise yaklaşık 100 milyon dolara mal oldu. Sahip olduğu teknolojiler açısından dünyanın önde gelen düzcam ve otomotiv camları tesislerinde toplam 653 çalışan bulunuyor.


Şişecam Topluluğu’nun Rusya’daki yatırımları 1,1 milyar doları aştı


Dünya cam sektörünün ana faaliyet alanları olan düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalajın üçünde birden faaliyet gösteren tek küresel üretici konumundaki Şişecam Topluluğu, güçlü konumu, ekonomisinin mevcut büyüklüğü ve ileriye yönelik taşıdığı potansiyel doğrultusunda Rusya Federasyonu’ndaki ilk yatırımını 2002 yılında gerçekleştirdi. Rusya Federasyonu’nda cam ambalaj, cam ev eşyası ve düzcam alanlarında yatırımları olan Topluluk, bu ülkede toplamda 8 üretim tesisiyle faaliyet göstermektedir.


RusyaFederasyonu’nda düzcam, cam ambalaj ve cam ev eşyası olmak üzere toplam 1,5 milyon tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip olan Şişecam Topluluğu’nun bu ülkedeki toplam yatırım tutarı ise 1,1 milyar dolar seviyesini aştı. Topluluğun Rusya Federasyonu’ndaki toplam çalışan sayısı da resmi açılışı gerçekleştirilen Tataristan Cumhuriyet’indeki düzcam ve otomotiv camları üretim tesisleriyle birlikte 3 bin 400’e ulaştı.


Şişecam Topluluğu Rusya’dakipazar liderliğini sürdürüyor


Bugün 3 milyar doları aşan satış gelirlerinin yarısından fazlasını uluslararası satışlarından elde eden Şişecam Topluluğu açısından 8 üretim tesisiyle faaliyet gösterdiği Rusya Federasyonu stratejik öneme sahip. Üretim kapasitesi açısından dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalajda dördüncü ve düzcamda ise beşinci büyük üreticisi olan Şişecam Topluluğu’nun


Rusya Federasyonu’ndaki üretim tesisleri şöyle;


Gorokhovets Cam Ambalaj Fabrikası


Pokvorsky Cam Ambalaj Fabrikası


Kuban Cam Ambalaj Fabrikası


Krishi Cam Ambalaj Fabrikası


Ufa Cam Ambalaj Fabrikası


Posuda Cam Ev Eşyası Fabrikası


AlabugaDüzcam Fabrikası


Alabuga Otomotiv Camları Fabrikası


Şişecam Topluluğu yaklaşık yüzde 25 pazar payıyla cam ambalaj pazarında lider konumda olduğu Rusya’dacam ev eşyası alanında yüzde 30 seviyesindeki pazar payı ve Paşabahçe markasıyla da pazar liderliğini sürdürüyor. Topluluk gerçekleştirdiği son düzcam ve otomotiv camları üretim tesisi yatırımlarıyla da pazarda etkin konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.


Haber Takvim'de şu şekilde yer aldı


Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin özel ekonomik bölgesi Alabuga'da Şişecam Topluluğu'nun 310 milyon dolar yatırımla kurduğu düzcam ve otomotiv camları üretim tesislerinin açılış töreni dün yapıldı. Törene Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldı. Fabrika yılda 230 bin ton üretim yapacak.Takvim


Haber Dünya'da şöyle yer aldı


Şişecam Topluluğu, Tataristan’a iki fabrika yatırımı yaptı. Düzcam ve otomotiv camları üretimi yapılacak iki tesisin toplam yatırım değeri 310 milyon dolar olurken, grubun Rusya’daki istihdam sayısı 3 bin 400’e ulaştı.


 Şişecam Topluluğu, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde 310 milyon dolar yatırımla iki yeni üretim tesisi açtı. Şişecam Topluluğu Düzcam Grup Başkanı Reha Akçayaka’nın ev sahipliğini yaptığı düzcam ve otomotiv camları üretim tesislerinin resmi açılış törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihan, Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin idari ve diplomatik temsilcileri katıldı.


Tataristan’ın Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde (SEZ) Şişecam Topluluğu’nın yüzde 70, Fransız Saint-Gobain şirketinin ise yüzde 30 paya sahip olduğu 230 bin ton/yıl üretim kapasitesine sahip düzcam fabrikası, 210 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilirken, yine aynı bölgede bulunan ve yüzde 100 Şişecam Topluluğu’nun yatırımı olan 800 bin araç-set/yıl üretim kapasiteli otomotiv camları tesisi ise yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçti. İki tesis toplam 653 kişiye istihdam sağlıyor. Topluluğun Rusya Federasyonu’ndaki toplam çalışan sayısı bu iki yeni tesisle birlikte 3 bin 400’e ulaştı.


Ülkedeki üretim kapasitesi 1.5 milyon tonun üzerinde


Rusya Federasyonu’ndaki ilk yatırımını 2002 yılında gerçekleştiren, dünya cam sektörünün ana faaliyet alanları olan düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalajın üçünde birden faaliyet gösteren üretici konumundaki Şişecam Topluluğu, bu ülkede toplamda 8 üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Rusya Federasyonu’nda düzcam, cam ambalaj ve cam ev eşyası olmak üzere toplam 1 buçuk milyon tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip olan Şişecam Topluluğu’nun bu ülkedeki toplam yatırım tutarı ise 1,1 milyar dolar seviyesini aşmış bulunuyor.


Pazardaki konumunu güçlendirmek istiyor


Şişecam Topluluğu açısından 8 üretim tesisiyle faaliyet gösterdiği Rusya Federasyonu'nun stratejik öneme sahip olduğu biliniyor. Şişecam Topluluğu'nun gerçekleştirdiği son düzcam ve otomotiv camları üretim tesisi yatırımlarıyla da pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor.


Dünya