Divan Talya için 50 milyon dolarlık yatırım kararı!

Divan Talya için 50 milyon dolarlık yatırım kararı!

Marmaris Altınyunus, yaklaşık 8 yıl önce faaliyetine ara verilen Divan Talya Oteli'nin yeniden yapımı için 50 milyon dolarlık yatırım kararı alındığını duyurdu.


Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş, Antalya'da bulunan ve 13 Mayıs 2013 yılında faaliyetlerine ara verilen Divan Talya Oteli'nin yeniden yapımı için 50 milyon dolarlık yatırım kararı aldığını açıkladı.

Dünya'da yer alan habere göre; Divan Talya Oteli'nin yeniden yapımı için resmi makamlardan alınması gerekli yıkım ve inşaat izinleriyle beraber diğer tüm idari ve tüzel kişiler ile ilgili süreçlerin tamamlanmasıyla ilgili çalışmaların başlatılmasına, bu çalışmalar kapsamında kamu kurum kuruluşları ve üçüncü kişiler nezdinde gerekli işlemlerin yapılmasına karar verildiği kaydedildi. 

 Divan Talya için 50 milyon dolarlık yatırım kararı!

Divan Talya Oteli'nin ve Konferans Merkezi'nin bulunduğu Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, 28435 ada 1 ve 2 parsellerdeki parselasyon neticesinde T.C Maliye Hazinesi adına tescil edilen toplam yaklaşık 600 metrekarelik alanların satın alınacağı ve 28435 ada 1 ve 2 parseller ile 68 ada 58-60-61-62-65 parsellerdeki inşaatla ilgili tüm işlemlerin gerçekleştirileceği ifade edildi.

Diğer taraftan yatırımın 3 yılda tamamlanmasının ve toplam yatırımların yaklaşık yüzde 40'ının sermaye artırımı ile finanse edilmesinin planlandığı belirtildi.

 Divan Talya için 50 milyon dolarlık yatırım kararı!

Yüzde 40'ı Koç Holding ve Koç ailesine ait

1975'te hizmete açılan Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli Divan Talya'nın bağlı olduğu şirket olan Marmaris Altınyunus'un yüzde 36,81 hissesi Koç Holding'e, yüzde 3,91'i ise Koç ailesi üyelerinin. Yüzde 25 hissesi halka açık olan şirkette Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş'nin yüzde 29,55 hissesi yer alıyor.

Vehbi Koç'un odası o günden beri kapalı

Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996'da Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etti. 95 yaşında yaşamını yitiren Vehbi Koç’un kullandığı oda o günde beri kapalı halde bulunuyordu.

Antalya'da 5 yıldızlı oteller harabeye döndü!

Divan Talya Otel 50 milyon dolara yeniden yapılacak!