Şişecam 400 milyon TL'lik yatırımla cam elyaf tesisi kuruyor!

Şişecam 400 milyon TL'lik yatırımla cam elyaf tesisi kuruyor!

Şişe Cam Grubu, yaklaşık 400 milyon TL olarak planlanan cam elyaf tesisi kuracak. Yıllık 70 bin ton kapasiteli yatırım, Soda Sanayii tarafından gerçekleştirilecek.


Şişe Cam Grubu, yaklaşık 400 Milyon TL'lik yatırım ile cam elyaf tesisi kurmak amacıyla gerekli çalışmalara başlama kararı aldı.


Şişe Cam'dan konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamaya göre, 2018 yılının ikinci yarısında devreye girmesi öngörülen bu yatırım Soda Sanayii A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek.


Açıklamada şu bilgiler verildi:


"Daha önce 08 Mart 2016, 06 Mayıs 2016 ve 09 Eylül 2016 tarihlerinde yapmış olduğumuz KAP duyurularında bildirdiğimiz üzere Almanya merkezli PD Group ile yeni bir cam elyaf fabrikası yatırımı konusunda başlattığımız görüşmeler ve değerlendirmeler olumsuz sonuçlanmış olup Şirket Yönetim Kurulu'nun 17 Ocak 2017 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda otomotiv ve teknik tekstil başta olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafı alanında, yaklaşık 400 Milyon TL'lik bir yatırım ile 70 Bin ton/yıl kapasiteli bir cam elyaf tesisi kurmak amacıyla gerekli çalışmaların Şişecam Topluluğu bünyesinde yapılmasına karar verilmiş olup, 2018 yılının ikinci yarısında devreye girmesi öngörülen bu yatırım bağlı ortaklıklarımızdan Soda Sanayii A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir."


Dünya
Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, yeni yılda da yatırımlarına devam ediyor. Şişecam Topluluğu yaklaşık 400 milyon TL'lik bir yatırım ile 70 bin ton/yıl kapasiteli bir cam elyaf tesisi kurmak amacıyla çalışmalara başladı. Yeni yatırım Şişecam Topluluğu bünyesindeki Soda Sanayii A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, bugün 21 bini aşkın çalışanı, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olduklarına dikkat çekerek, “Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda beşinci büyük üreticisiyiz. Ayrıca düzcamda Avrupa'nın bir numarasıyız. Krom kimyasallarında dünya lideri olmamızın yanı sıra dünyadaki en büyük 10 soda üreticisi arasında yer alıyoruz” dedi.


‘TÜRKİYE’YE GÜVENİYORUZ’


Prof. Dr. Ahmet Kırman, Topluluğun ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Topluluğumuz gerek yeni yatırımlar gerekse ortaklık ve satın alma hamleleriyle büyümeye devam ederek, ülkemiz için değer yaratmayı sürdürmektedir. 1935 yılında ülkemizin cam sanayini kurmak ve geliştirmek misyonuyla kurulan Topluluğumuz, aradan geçen 80 yılı aşkın sürede kazanımlarını yine ülkemize yatırmış ve dünyada kendi alanında söz sahibi konuma gelmiştir. Bugün ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçte köklü kurumlara düşen temel görevin yatırıma ve üretime kararlılıkla devam etmek olduğu bilinciyle yeni bir yatırımın daha kararını almış bulunuyoruz. Söz konusu yatırımın açıklanan yeni stratejik teşvikler kapsamındaki imkanlardan da yararlanmak suretiyle daha da verimli bir hale geleceğine inanıyoruz. Türkiye'ye güveniyor, birlik ve beraberlik içinde her zamankinden daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz.”


‘GİRDİ SAĞLAYACAK STRATEJİK BİR YATIRIM’


Otomotiv ve teknik tekstil başta olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafı alanında stratejik bir yatırım kararı aldıklarını belirten Ahmet Kırman, “Türkiye'nin cam elyafı ithalatı yıllık 60 bin tonun üzerine çıkmış durumda. Yapacağımız yeni yatırım ile bu ithalatı önemli ölçüde ikame edeceğimizi öngörüyoruz. Ana hammaddelerimizden biri kaolen diğeri ise bor. Ülkemizin yerel kaynaklarını katma değerli ürünlere dönüştürmek için yaptığımız çalışmalar bizi gururlandırıyor” diye konuştu.

Şişecam Topluluğu'nun kompozit sanayinin temel girdilerinden olan cam elyafı segmentinde 1974 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini belirten Ahmet Kırman, şöyle devam etti: “Şişecam bugün ülkemizde 4,1 milyar TL'lik bir hacme ulaşan kompozit sektörünün kurulmasında ve gelişmesinde öncü rol üstlenmiştir. Ülkemizin lokomotif sektörlerinin yanı sıra son dönemde rüzgar enerjisi, elektronik, havacılık, uzay ve savunma sanayileri açısından da büyük önem taşımaktadır. Üretim kapasitesi başlangıçta yıllık 70 bin ton olarak planlanan ve 2018 ikinci yarısında devreye girmesi öngörülen yeni yatırımızla başta ülkemiz kompozit sektörü olmak üzere tüm girdi verdiğimiz sektörler için değer yarmayı amaçlıyoruz.”Sözcü

Haber Akşam'da şu şekilde yer aldı


Şişecam Topluluğu, yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırımla cam elyafı üretim tesisi kurma kararı aldı. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, otomotiv ve teknik tekstil başta olmak üzere ülkemizin lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafı alanında stratejik bir yatırım kararı aldıklarını belirterek, “Başlangıçta yıllık 70 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak yeni yatırımız sayesinde ülkemizin cam elyafı ithalatını ikame etmeyi ve başta bor olmak üzere yerel kaynaklarımızı katma değerli ürünlere dönüştürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


SATIN ALMA OLABİLİR

Kırman, Şişecam Topluluğu’nun gerek yeni yatırımlar gerekse ortaklık ve satın alma hamleleriyle büyümeye devam ederek, Türkiye için değer yaratmayı sürdürdüğünü sözlerine ekledi.  


Ülkeye güveniyoruz

Kırman, “Ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçte köklü kurumlara düşen temel görevin yatırıma devam etmek olduğu bilinciyle yeni yatırım kararı aldık. Bu yatırımın yeni teşvikler kapsamındaki imkanlardan da yararlanarak daha verimli hale geleceğine inanıyoruz. Türkiye’ye güveniyoruz” diye konuştu. 


İthalatı ikame edecek

Lokomotif sektörlerinin temel girdisi olan cam elyafı alanında stratejik bir yatırım kararı aldıklarını belirten Kırman, “Türkiye’nin cam elyafı ithalatı yıllık 60 bin tonun üzerinde. Yapacağımız yatırımla bu ithalatı önemli ölçüde ikame edeceğiz" diye konuştu.


Akşam