15 / 08 / 2022

SOCAR Türkiye yönetim binalarında ve tesislerinde yeşil enerjiye geçiyor!

SOCAR Türkiye yönetim binalarında ve tesislerinde yeşil enerjiye geçiyor!

SOCAR Türkiye'den karbon ayak izinin azaltılması amacıyla yeni bir adım geldi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; SOCAR Türkiye tarafından yönetim binalarının ve bazı tesislerin yenilenebilir enerjiyle kullanılmasına karar verildi.SOCAR Türkiye'den karbon ayak izinin azaltılması amacıyla yeni bir adım geldi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; SOCAR Türkiye tarafından yönetim binalarının ve bazı tesislerin yenilenebilir enerjiyle kullanılmasına karar verildi.

Şirketten konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Buna göre; bu sene SOCAR Türkiye'nin 14,5 milyon kilovatsaatlik toplam 22 elektrik tüketim noktası yeşil enerjiye çevrilecek.

Bu kapsamda, SOCAR Türkiye Vadistanbul'daki genel merkez ve iştiraklerinin olan 4 yönetim binasındaki, 10 istasyondaki, 2 depo ve depolama tesisindeki, 3 acil müdahale birim ofisinde, 2 vana grubu ve 1 arşiv binasındaki elektirik ihtiyacını yeşil enerji ile giderecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, şirketin stratejik öncelikleri arasında sürdürülebilirlik kapsamında düşük karbon, döngüsel ekonomi ve çevre dostu operasyonların hayata geçirilmesi olduğuna dikkat çekti.

SOCAR Türkiye yönetim binalarında ve tesislerinde yeşil enerjiye geçiyor!

Gahramanov, sürdürülebilir enerjide elektriğin hangi kaynaktan üretiminin yapıldığının, tüketiciler ve kurumlar için artık daha çok önem arz ettiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"İştiraklerimizin merkezlerinin de bulunduğu 4 yönetim binası ile birlikte toplam 22 tüketim noktasında tükettiğimiz elektriği yeşil enerjiye dönüştürmeye karar verdik. 2021'de İstanbul'daki genel merkezimiz de dahil tüm bu noktalarda tüketilen elektriğin toplam 14,5 milyon kilovatsaati bulacağı düşünüldüğünde, her yıl yaklaşık bu kadarlık elektrik tüketimimizin artık yenilenebilir kaynaklardan karşılanacağını söyleyebiliriz."

SOCAR Türkiye yönetim binalarında ve tesislerinde yeşil enerjiye geçiyor!

Diğer taraftan, SOCAR Türkiye'nin bir iştiraki olarak doğal gaz ve elektrik satışını gerçekleştiren SOCAR Enerji Ticaret AŞ, nihai tüketicilerin karbon ayak izlerini düşürmek ve nötrleştirmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynağından sağlanan ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası ile belgelendirilmiş yeşil enerji ve Gold Standard, VCS gibi uluslararası karbon sertifikası satışlarını da yapmaya start verdi.

Şirket, bu kapsamda 2021 yılında mevcut elektrik müşteri portföyünün yüzde 1,6 oranını yeşil enerji satışı şeklinde yaptı.

SOCAR'dan 2 milyar dolarlık tesis yatırımı!