Soner Yalçın'ın villasındaki kaçak eklentilere belediyeden suç duyurusu!

Soner Yalçın'ın villasındaki kaçak eklentilere belediyeden suç duyurusu!

Soner Yalçın'ın İstanbul Levent'teki sit alanında bulunan  villasında bir kez daha kaçak inşaat yapması gündeme geldi. Beşiktaş Belediyesi, kaçak inşaat ile ilgili Yapı-Tatil Tutanağı ile yıkım kararı vermesinden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu...


Soner Yalçın'ın İstanbul Levent'te sit alanında yer alan, kale gibi korunan villası bir kez daha kaçak inşaat yapılması ile gündeme geldi. 

Sabah'tan Abdurrahman Şimşek'in haberine göre; Yalçın'ın Levent'te sit alanında kalan villasında çok detaylı yenilemeler yaptığı ve villanın dış cephe duvarları hariç neredeyse tamamında işlem gerçekleştirildiği belirlenmişti. Bodrum kat ilavesi bile yapılan villanın tabanına komple kalıp demir döşendiği ortaya çıkmıştı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü usulsüz inşaata ilişkin soruşturma başlatmıştı.

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin Yalçın'ın villasında yaptığı incelemeler geçtiğimiz günlerde sona ermiş, Soner Yalçın'ın villasında yapılan kaçak inşaatlara ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapılmıştı.

YENİ KAÇAKLAR TUTANAKTA

Soner Yalçın'ın Levent'teki villasında geçtiğimiz ay yeni kaçak inşaat yaptığı belirlenmişti. Yalçın'ın geçmiş yıllarda yaptığı kaçağı araştırmak için giden ekipler, kale gibi villada yeni kaçak inşaatlarla karşılaşmıştı.

Beşiktaş Belediyesi, Yalçın'ın evindeki kaçak inşaat ile ilgili 12 Haziran 2020'de Yapı-Tatil tutanağı tutmuştu. Tutanağı; Beşiktaş Belediyesi çalışanı 2 Teknik Eleman ile 1 Zabıta Memuru tarafından imzalamış, Yalçın adresinde bulunamadığı için tutanağı imzalayamamıştı. Yalçın'ın müştemilatta, havuzda, bekçi kulübesinde ve terasta büyütmeler yaptığı tespit edilmişti. Tutanakta, kaçak inşaatın mühürlenerek tatil edildiği belirtildi. Soner Yalçın hakkında 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu ve 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında yasal işlem başlatılmıştı.

CEZA VE YIKIM KARARLARI

Bu kapsamda Beşiktaş Belediyesi encümeni, Soner Yalçın'ın kale gibi korunan villasındaki kaçak yapılaşmaya ilişkin iki kritik karar verdi. Belediye encümeni 23 Haziran tarihli kararında, mal sahibi Soner Yalçın'a oybirliği ile 70 bin 512 TL para cezası kesmiş, bir de belediye encümeni 30 Haziran tarihli kararında, oybirliği ile kaçak villanın projesine uygun hale getirilmesine ve yıkımını uygun görmüştü. 

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Tüm bu kararlardan sonra flaş bir gelişme yaşandı. Beşiktaş Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kaçak inşaat hakkında suç duyurusu yapıldı.

2 Temmuz günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen suç duyurusunda kaçaklar 10 maddede şu şekilde açıklandı:

1. Binanın bahçesinde 55.8 metrekare tek katlı müştemilat

2. Binanın bahçesinde yaklaşık 63.92 metrekare tek katlı müştemilat

3. Zemin katta bahçe tarafında yaklaşık 24.45 metrekare ilavenin mevcut ana binaya dahil edildi

4. Binanın bahçesine yaklaşık 25 metrekare havuz yapıldı

5. Zemin katta mevcut ana binaya yaklaşık 7.08 metrekare ilave edildi

6. Binanın … Sokak cephesinde yaklaşık 15 metrekare tek katlı ilave

7. Tip projesinde otopark geçiti olarak görülen kısmın 27.82 metrekare büyütülerek ana binaya dahil edildi

8. 1. Normal katta mevcut ana binaya yaklaşık 24.45 metre kare ilave edildi

9. 1. Normal katta mevcut ana binaya yaklaşık 31,86 metrekare ilave edildi

10. Çatı katında yaklaşık olarak 2 metrekare kuşgözü yapıldı

Suç duyurusunda, düzenlenen yapı-tatil tutanağı ile alınan yıkım kararı da ifade edildi. Dilekçede, ilgililer hakkında yasal işlemlerin başlatılması istendi.

Nişantaşı'nın göbeğinde kaçak yapı krizi!