Sürdürülebilir Şehirler Projesi'ne 500 milyon avroluk finansman!

Sürdürülebilir Şehirler Projesi'ne 500 milyon avroluk finansman! Sürdürülebilir Şehirler Projesi'ne 500 milyon avroluk finansman!

İller Bankası ile Dünya Bankası arasında, Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında 500 milyon avroluk düşük faizli finansman anlaşması imzalandı.İller Bankası (İLBANK) ve Dünya Bankası, Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında 500 milyon avroluk düşük faizli finansman anlaşması imzaladı.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; İLBANK Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, İller Bankası Sosyal Tesisleri'ndeki imza töreninde yaptığı konuşmada, anlaşmayla, şehirlere içme suyu, atık su, yağmur suyu, ulaşım, enerji projeleri ile finansman noktasında önemli katkı sağlayacaklarını açıkladı.

Anlaşmanın belediyelerin sundukları hizmetlerin kalitesinin artmasına, acil ve öncelikli projelere odaklanılmasına ve yaşanabilir çevre ile marka şehirler oluşturulmasına destek sağlayacağını söyleyen Yetim, projeye emek verenlere teşekkürlerini iletti.

Dünya Bankasının birçok ülkeye kredi imkanı sunduğunu, gelişmekte olan şehirlere destek verildiğini kaydeden Yetim, "Fakat gururla ifade ediyorum ki aldığımız finansman desteği hem hazırlık ve tamamlanma hızı hem de belediyelerimize sağladığı ödeme kolaylığı açısından bir dünya rekoru sayılabilir." diye konuştu. 

Dünya Bankasının sağladığı kredilerin hazırlık aşamasının ve müzakere süreçlerinin 1 yıldan uzun bir zaman alabildiğini ifade eden Yetim, şu açıklamalarda bulundu:

"Dünya Bankası ve İller Bankasının temsilcilerinin yoğun gayretleriyle, 3 ay gibi rekor sayılabilecek kısa bir sürede kredi anlaşmamız imza aşamasına gelmiştir. Bu durum her türlü takdirin üzerindedir. Bunun yanında, ülkemize sağlanan bu kredi, 5 yıl anapara geri ödemesiz toplam 30 yıl vadeli olması dolayısıyla belediyelerimize hem ödeme kolaylığı hem de karlılık açısından büyük imkanlar sağlayacak bir kredidir. Belediyelerimiz yatırım süresince geri ödeme yapmayacak, yatırım tamamlandıktan ve hizmet vermeye başlandıktan sonra ödemelerini 25 yıllık, çok uzun bir vadeye yayacak."

Sürdürülebilir Şehirler Projesi ile şehirleri ve belediyeleri finansal açıdan daha sağlam yatırımlara iteceğimi kaydeden Yetim, içme suyundan atık suya, ulaşımdan enerjiye kadar birçok alanda yatırımları hayata geçirerek milletin hizmetine açacaklarını ifade etti.

"DÜNYA BANKASI İLE TÜRKİYE 70 YIL BERABER ÇALIŞTI"

Dünya Bankası Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame da anlaşmayla çok önemli hizmetlerin hayata geçirileceğini kaydetti.

Dünya Bankasının, kuruluşunun 75'inci yılını kutladığını hatırlatan Kouame, "Bu 75 yılın 70'inde Dünya Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti beraber çalıştı. Dolayısıyla bizler Türkiye Cumhuriyeti ile bu uzun ve başarılı ortaklığımızdan büyük memnuniyet duymaktayız. Türkiye her zaman en başarılı ve önemli ortak ülkelerimizden biri olmuştur." açıklamasında bulundu.

Türkiye'de hızlı kentleşmenin yaşandığını kaydeden Kouame, Dünya Bankasının kentsel gelişme konusunda 4,5 milyar dolar kaynak aktarıldığını ifade etti. Kouame, Dünya Bankasının Türkiye'deki faaliyetlerini her 5 yılda bir yenilediğini, içeriğini de hükümetle kararlaştırdığını sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir şehirler projeleriyle ilgili gerçekleştirilen çalışmalara kurum olarak büyük önem verdiklerini belirten Kouame, "Bundan sonraki dönemde de Dünya Bankası olarak bu alandaki çalışmalara katılmaya ve destek sağlamaya devam edeceğiz." dedi.