Tapu masrafı hesaplama 2021!

Tapu masrafı hesaplama 2021!Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren konulardan biri olan tapu harcı internet üzerinden sık sık araştırılan konular arasında. Peki, tapu masrafı ne kadar? Tapu masrafını kim öder? İşte tapu masrafı hesaplama 2021...


Tapu masrafı hesaplama 2021!
Arsa, konut iş yeri satın alan vatandaşlar en çok tapu harcı oranlarını merak ediyor. Peki, tapu harcı nasıl hesaplanıyor?  Harcı alıcı mı yoksa satıcı mı ödüyor? İşte tapu masrafı hesaplama 2021...

Tapu masrafı hesaplama 2021!

Tapu harcı nedir?

 Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı yapılan tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4'ü olarak hesaplanan harç oluyor.

2021 tapu harcı ne kadar? 

Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2'si oranında ödeme yapılıyor. 

Örneğin 200 bin liralık ev alındığında

200.000 TL / 1.000 = 200

200 x 20=4.000 TL

Alıcı tarafından 4 bin TL ve satıcı tarafından 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL tapu harcı alınıyor.

Tapu masrafı hesaplama 2021!

Tapu masrafı hesaplama 2021!

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (yüzde 2) oranında olacak şekilde tahsil ediliyor. 

Tapu masrafı hesaplama 2021 örneği:
Örneğin; 100 bin TL olarak beyan edilen bir arsanın satışı sırasında 2 bin TL satıcıdan, 2 bin TL de alıcıdan tapu masrafı istenebiliyor. 

Tapu masrafı hesaplama 2021!

Tapu harcı hangi bankalara ödenebilir?

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve PTT hariç tüm bankların kredi kartı ile tapu harcını Gelir İdaresi'nin online işlemleri üzerinden gerçekleştirebilir. Tapu harcı ödemesini banka şubesi üzerinden tamamlanması için şu bankaların şubeleri üzerinden yapılabiliyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Halk Bankası

Vakıflar Bankası

Vakıf Katılım Bankası

PTT

Emlak Katılım Bankası

Tapu harcı kredi kartı ile ödenir mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden online vergi ödeme veznesi aracılığı ile kredi kartı ile ödeme fırsatı sağlanıyor.