Tapu masrafı indirimi 2017!

Tapu masrafı indirimi 2017! Tapu masrafı indirimi 2017!

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Mart 2017'de tapu masrafı indirimi yapıldı. Peki, indirim ne zamana kadar geçerli?

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Tapuda yapılan devir işlemleri için binde 20 oranında harç ödemesi yapılıyor.


Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile tapu masrafında Mart 2017'de belli oranlarda indirim yapıldı. Tapu masrafı indirimi, konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) ödenecek.


Tapu masrafı indirimi 30 Eylül 2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanacak.


Tapu masrafı indirimi 2017

Karar ile "Tapu İşlemleri" başlıklı bölümünün 20/a fıkrasında sayılan tapu işlemleri üzerinden "binde 20" nispetinde alınan tapu harcı "binde 15" olarak yeniden belirlendi.


Buna göre bundan sonra 200 bin TL'lik bir ev için ödenen 4 bin TL'lik tapu harcı, 3 bin TL olarak ödenecek.


Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. Ayrıca tapu müdürlüklerimizde e-tahsilat uygulamasına geçildi. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com