Tarihi Tuz Hanı'nda inşaat hızlandı!

Tarihi Tuz Hanı'nda inşaat hızlandı! Tarihi Tuz Hanı'nda inşaat hızlandı!

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılması için Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz Ocak ayında yeniden inşa ve restorasyon çalışmalarına başlanılan Tarihi Tuz Hanında çalışmalar sürüyor.Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılması için Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz Ocak ayında yeniden inşa ve restorasyon çalışmalarına başlanılan Tarihi Tuz Hanında çalışmalar sürüyor.

Time Türk Gazetesi'nde yer alan habere göre; 200 yıllık geçmişi ile Adıyaman'ın en önemli çalışmalarından biri olacak Tuz Hanı, restorasyon çalışmaları ile yeniden ayağa kaldırılarak yerli ve yabancı turistler için şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturacak.

Vali Aykut Pekmez, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık'la bir araya gelerek inşaatı seri bir şekilde süren tarihi Tuz Hanında bulunan çalışmaları yerinde inceleyip, devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Tarihi oturakçılar pazarı çarşısına önemli bir değer kazandıracak Tuz Hanı, 2252 metrekare alan üzerine zemin ve bir kat olarak yükselecek ve yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olacak.

Adıyaman'ın sahip olduğu bu önemli merkezi değere dönüştürmek için İl Özel İdaresi tarafından başlatılan restorasyon ve inşa çalışmalarını sürdüğünü söyleyen Vali Aykut Pekmez, "Yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olacak tarihi yapı aslına uygun restore edilerek moloz taşları kullanılacak. Bu tarihi yapının tekrar turizme kazandırılması için geçtiğimiz günlerde ilk kazma vurularak, çalışmalara başladık. Üç yılda bitirilmesi planlanan proje ile 200 yıllık tarihi Tuz Hanı yeniden canlanacak. Tuz Hanı Projesi ile yerli ve yabancı turistlerin burada ki tarihi mekanda alışveriş yapması, dinlenmesi ve çeşitli sanatsal etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor. Bu önemli eserin Adıyaman'ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Vali Aykut Pekmez, Tuz Hanı inşaatında yapılan incelemeler sonrasında tarihi Oturakçılar Pazarını gezip esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. Esnafın iş durumunu sorup, varsa taleplerini dinledi.