10 / 08 / 2022

Tarihi Yarımada barışı bekliyor!

Tarihi Yarımada barışı bekliyor!

Türkiye'de iskansız ve ruhsatsız yapıların yasallık kazandırılması için başlatılan imar barışı uygulamasına tarihi yarımadadan talep var. Uygulama kapsamında bölgede bulunan tarihi yapıların uygulamadan faydalanması isteniyor.Türkiye'de iskansız ve ruhsatsız yapıların yasallık kazandırılması için başlatılan imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. Uygulama kapsamında Tarihi Yarımada'da bazı alanlar kapsam dışı bırakıldı.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, konu ile ilgil önemli açıklamalarda bulunan Sirkeci Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Yaşar, "Sirkeci bu kapsamda en az tarihi esere sahip bölge. Çizilen sınırların dışında birçok tarihi eser, arkeolojik alan, binlerce tescilli yapı var. Çizginin içinde kalan tüm oteller ise tescilli olsun olmasın, İmar Barışı'ndan yararlanamıyor. Bu yüzden oteller kapatılma ve mühürlenme sorunlarıyla boğuşuyor ve hükümetten bu konuda destek bekliyoruz" diye konuştu.

Tarihi Yarımada barışı bekliyor!

Tarihi yapılar tahrip tehlikesi altında

İmar Barışı'ndan yararlanamayan onlarca tarihi yapının tahrip edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığının da altını çizen Yaşar, "Çizginin dışında kalanlar İmar Barışı'ndan yararlandı, yeni yapılmış binalar yararlanmadı. Tescilli binalar dışında kalanlar bu yasadan faydalansın, her yerde tescilli bina var. Fatih'te, Taksim'de, Galata'da, Pera'da, Balat'ta İstanbul'un her yerinde var. Fatih'in de bir kısmı girmedi. Böyle bir haksızlık çıktı" dedi.

400'e yakın otel kapatılabilir

Sirkeci'nin özellikle yabancı turist konaklaması açısından yılın her ayında yoğun olduğunu söyleyen Yaşar, şu şekilde konuştu: "Burada kapanan bazı oteller var. Kapsam dahiline girmeyince belediye de yaptırımda bulunmak zorunda kalıyor. Ruhsatları olmadıkları için, bu tip otelleri de mühürlediler. 400'e yakın otel kapatılma sorunu ile karşı karşıya bu da yaklaşık 20 bin yatak demek. Ayrıca bu binaların olduğu yerde arsaların maliyeti oldukça yüksek... Barıştan yararlanılsaydı her bir otel hazineye 300 bin ila 1.5 milyon lira katkı sağlayacaktı. Sirkeci'de tarihi eser bulunmamasına rağmen otellere bir kolaylık sağlanmıyor, mağduriyetler oluşuyor."

İmar barışı resmen uzatıldı!