13 / 08 / 2022

Tarihi Yarımada'nın imar planları yeniden ele alınacak!

Tarihi Yarımada'nın imar planları yeniden ele alınacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul'daki Tarihi Yarımada'nın korunması için harekete geçti. Bakanlık, bu doğrultuda kültür varlıklarının durumunun net bir şekilde ortaya konulacağı ve oluşturulacak envanter ile koruma amaçlı imar planlarının yeniden ele alınacağı çalışmayı başlattı.Kültür ve Turizm Bakanlığı,UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan içerisinde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi, Kapalı Çarşı gibi birçok kültürel değere sahip Tarihi Yarımada için harekete geçti.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Tarihi Yarımada'yla ilgili kurumlarda tescilli eser listelerine yönelik verilerin birbirinden farklı olduğunu belirleyen Bakanlık, bu noktada ilgili belediyelerin listelerini oluşturup envanter hazırlayacak.

İlk olarak kurumların listelerindeki kültürel varlıklar, harita üzerine yansıtılacak. Bakanlık uzmanları, bu harita ışığında Tarihi Yarımada üzerindeki kültürel varlıkların durumu ve belirlenen yerlerde olup olmadıklarına ilişkin yerinde incelemeler yapıp çalışmalara başlayacak. 

İncelemelerin tamamlanmasıyla Tarihi Yarımada'nın güncel durumunu, alanda ne kadar kültürel varlığın bulunduğunu net bir şekilde ortaya koyacak güncel bir envanter oluşturulmuş olacak. Söz konusu envanter, ilgili kurum ve kuruluşlara da dağıtılacak ve koruma amaçlı imar planları yeniden değerlendirilecek.

Tarihi Yarımada'nın korunması için oluşturulacak yeni envanter, aynı zamanda buraya yönelik koruma amaçlı imar planlarının da tekrar ele alınmasını sağlayacak.  Bakanlık uzmanları, yeni envanterin koruma amaçlı imar planlarının revize edilmesine de gerekçe olacağında hem fikir.

Tarihi Yarımada barışı bekliyor!