10 / 08 / 2022

Tarihi Yarımada'ya millet bahçesi müjdesi!

Tarihi Yarımada'ya millet bahçesi müjdesi!

AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan, "Tarihi Yarımada olarak bilinen Yedikule'den Topkapı'ya kadar olan Suriçi'ni millet bahçesine çevireceğiz. Projede Fatih'in tarihi dokusuna uygun hareket edeceğiz." diye konuştu.Vizyon projesine ilişkin bilgi veren AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan, Fatih'i çevreleyen tarihi surların etrafının temizlenip, halka açılacağını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Topkapı'dan Yedikule'ye uzanan surlar kısmında yapı yasaklı bir alanın ve özel mülkiyete konu yerlerin olduğunu aktaran Turan, bu alanda belediyenin, vakıfların ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırdığı yerler olduğunu söyledi. 

Yeni dönemde buradaki bütün çalışmalarının tamamlandığını, Topkapı'dan Yedikule'ye kadar sur dibindeki sur bandının tamamını açacaklarını söyleyen Turan, şu açıklamalarda bulundu.

"Tarihi Yarımada olarak bilinen Yedikule'den Topkapı'ya kadar olan Suriçi'ni millet bahçesine çevireceğiz. Projede Fatih'in tarihi dokusuna uygun hareket edeceğiz. Burayı halka açık bir hale getireceğiz. Rekreatif bir alan olacak, bir yapı olmayacak. Millet bahçesinin içinde yürüyüş alanları, bisiklet yolları, çocuk parkları ve sportif tesisler yer alacak. Fatih içerisindeki en büyük park olacak. Orayı sadece Fatih’in değil İstanbul'un en önemli millet bahçelerinden biri haline dönüştüreceğiz. İstanbul içinde önemli bir millet bahçesi olacak." 

"Proje 5 yılda tamamlanacak"

Millet bahçesini yaptıktan sonra bu alana bakan Yedikule, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı gibi önemli mahallelerinin sosyal yapıdan etkilenerek, düzeleceğini söyleyen Turan, projenin önemine dikkati çekti. Turan, "5 yıl içerisinde hayata geçireceğiz. Metruk bölge, Fatih'in olumsuzluklarını tetikleyen bir bölge. Burayı mutlaka ayağa kaldırmak zorundayız, kaldıracağız." dedi.

"Fatih'te yeni bir belediyecilik anlayışı olacak" 

Millet bahçesinin bölgeye pozitif yansıması olacağının altını çizen Turan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile konuştuk. İnşallah burayı beraber ayağa kaldıracağız. Millet bahçesini yapınca bölgeye pozitif katkısı olacak. Parlayan birer semt olarak ayağa kalkacaklar. Kısa bir sürede Fatih'in sur dibinden başlayarak, bütün alanlarında yeni bir belediyecilik anlayışı devreye sokacağız. Önümüzdeki 3 yıl içinde Fatih, İstanbul'un daha güvenli, konforlu ve sosyal, sorunları çözülmüş bir ilçesi olarak ön plana çıkacak." 

Ergün Turan'dan Fatih'e millet bahçesi müjdesi!