Tasarruf finansman şirketlerine 100 milyon TL’lik sermaye şartı!

Tasarruf finansman şirketlerine 100 milyon TL’lik sermaye şartı!

Faizsiz konut ve taşıt edindiren firmalarla ilgili yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. Yeni düzenleme ile bu şirketlere 100 milyon TL’lik sermaye şartı,  zimmet suçu işleyenlere ise 12 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor.


Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlerle ilgili yasal düzenleme ardı ardına geliyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile faizsiz taşıt ve konut sektöründe faaliyet gösterecek tasarruf finansman şirketlerinin asgari ödenmiş sermayelerinin 100 milyon lira olacak. Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlerin yöneticileri ve şirket sahiplerinin zimmet suçu işlemesi durumunda, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası söz konusu olacak. Ayrıca zararın tazminine gidilebilecek.

Tasarruf finansman şirketlerine 100 milyon TL’lik sermaye şartı!

ŞİRKETLERE SIKI TAKİP

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dün TBMM’ye sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, düzenlemeyle bu alandaki şirketlerin minimum sermayesinin, 100 milyon lira olarak belirleneceğini ifade ederek, “Şirketlerin yaptıkları sözleşmelere, BDDK tarafından getirilecek rasyolara göre, bu 100 milyon lira minimum. Bazı şirketler için 150 milyon lira da 200 milyon lira da olabilir. Bundan sonra bu yapılar, BDDK tarafından denetlenecek” diye konuştu. BDDK’nin, detaylı bir yönetmelik çıkaracağını bildiren Muş, “Yönetmelikle buralar sıkı bir takibe alınmış olacak” iye konuştu. Bu şirketlerin, fon havuzunu ve operasyon için kullandıkları hesaplarını ayırmak zorunda olduğundan bahseden Muş, “Şirketler kesinlikle bu fon havuzlarında topladıkları kaynağa dokunamayacaklar. Bunu faizsiz enstrümanlarla değerlendirebilecekler. Çünkü sistem faizsiz finansmana dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Tasarruf finansman şirketlerine 100 milyon TL’lik sermaye şartı!

FAALİYET İZNİ ZORUNLU

Bu şirketlerin daha disipline ve öngörülebilir bir yapıya bürünmesini istediklerinden bahseden Muş, şu ifadeleri kullandı: “Bir geçiş süreci vereceğiz. Sermaye için 6 aylık bir süre öngörüyoruz. BDDK’ya bununla alakalı uzatma yetkisi vereceğiz. Bu sermayeyi karşılamalarını istiyoruz. Yine burada bundan sonra her kim bu alanda faaliyet gösterecekse, BDDK’dan kesinlikle faaliyet izni almak zorunda. Faaliyet izni olmadan bir çalışma içine girenler hapis cezasıyla cezalandırılacaklar. Mevcut şirketler de 1 ay içinde, önümüzdeki 6 aylık süreç içerisinde BDDK’nin yeni getirdiği yükümlülükleri karşılayabilme adına bir plan sunacaklar.”

Tasarruf finansman şirketlerine 100 milyon TL’lik sermaye şartı!

CAYMA DURUMUNDA NE OLACAK?

Yasa teklifi ile konut ve taşıt edinmek için imzalanan tasarruf finansman sözleşmesinde müşteri, sözleşme imzalanmasını takip eden 14 günde herhangi bir gerekçe göstermden ve cezai şart ödesi gerekmeden cayma hakkını kullanabilecek. Müşterinin söz konusu cayma hakkını kullanması durumunda şirket, organizasyon ücreti dâhil, müşteriden aldığı tutarın tamamını cayma kararının bildirilmesinin ardından 14 günde iade etmesi gerekecek. Müşteri, tasarruf finansman sözleşmesinin tasarruf dönemi sona erene kadar sözleşmede fesih hakkı olabilecek. Şirket, müşterinin sözleşmede fesih hakkını kullanması durumunda organizasyon ücreti bedeli dışında kalan toplam birikim tutarını BDDK tarafından belirlenecek zamanda müşteriye iade edilebilecek.

Faizsiz konut sisteminde ‘eleme’ zamanı!

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanununda Değişiklik!