08 / 08 / 2022

TOKİ 2020 başvuruları nasıl yapılır?

TOKİ 2020 başvuruları nasıl yapılır?

TOKİ 2020 fiyatları 140 bin liradan başlıyor ve 210 bin liraya kadar çıkıyor. Başvurular 16 Aralık ile 15 Ocak tarihleri arasında kabul edilecek. Peki TOKİ 2020 başvuruları nasıl yapılır?Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 81 ilde inşa edilecek 100 bin sosyal konut projesinde 2+1 ve 3+1 daireler yer alacak. Projelerin başvuruları 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri yapılacak. 

TOKİ 2020 başvuruları yapılırken 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daireler için 1.000 TL ödenmesi gerekiyor. Başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye yapılacak.  TOKİ  2020 projelerinde KDV oranı yüzde 1 olarak belirlendi. 

TOKİ 2020 fiyat listesi

2+1 fiyatları 140 bin lira ile 161 bin lira 
2+1 fiyatları 157 bin lira ile 180 bin lira 
3+1 fiyatları 160 bin lira ile 210 bin lira 

TOKİ 2020 ödeme planı

TOKİ 2020 ödeme planı kapsamında toplam daire bedelinin yüzde 10'u peşinat olarak ödendiğinde, kalan bedelin tamamı 240 ay boyunca 0,49 faizle vadelendiriliyor. 2+1 daireler için aylık taksit ödemesi 894 TL, 3+1 daireler için ise 1.022 TL olarak belirlendi. 

TOKİ 2020 başvuruları 4 kategoride kabul edilecek; 

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlar”
3. Kategori olan “Emekli Vatandaşları”
4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

TOKİ 2020 başvuruları nasıl yapılır?

Başvuruların kabul edileceği yer: T. C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri;
- Başvuru sahipleri;
- Nüfus cüzdanı ile birlikte;

Ayrıca,
1-) Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
2-) Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
3-) Emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”

Başvuru Formu,
- Kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecektir,
- Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

Başvuru işlemleri sırasında;
2+1 konutlar için; 500 TL başvuru bedeli alınacaktır.
3+1 konutlar için; 1.000 TL başvuru bedeli alınacaktır.
(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

TOKİ 2020 başvuru şartları

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
1-) T.C. vatandaşı olması,
2-) Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
3-) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).
4-) Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
5-) Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.
6-) Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekiyor. 
7-) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecek.
8-) Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

TOKİ 2020 kura çekilişi

TOKİ 2020 kura çekilişi noter huzurunda; banka ve TOKİ yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek.

1-) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
2-) En az yüzde 40 engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.
3-) Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.
4-) Diğer Konut Alıcı Adayları için TOKİ'nin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

TOKİ 2020 kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacak.

1-) Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecek.
3-) Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecek.
4-) İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.
 

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasının tüm detayları!