TOKİ başvuru ücreti iadesi!

TOKİ başvuru ücreti iadesi! TOKİ başvuru ücreti iadesi!

TOKİ başvuru ücreti belli durumlarda başvuru sahibine iade ediliyor. İşte TOKİ başvuru ücretinin iade edildiği haller..TOKİ tarafından hayata geçirilen ve kuralı olarak satışa sunulan projelerde başvuru sahiplerinin belirlenen tarihler içerisinde, belirlenen başvuru bedelini ödemeleri gerekiyor.


Projenin gerçekleştirilememesi durumunda, başvuru yaptıktan sonra vazgeçilmesi durumunda ve kurada hak sahibi olunamaması halinde  TOKİ  başvuru ücretlerini iade ediyor.


TOKİ başvuru ücreti iadesi işlemleri:


1- Hak sahibi olunamaması durumu

Kura sonucunda konut satın alma ve belirleme hakkı kazanamayanların başvuru bedelleri, başvuru

sahiplerine belirlenen tarihte iade ediliyor.


2- Başvuru yaptıktan sonra vazgeçilmesi durumu

Haklar iptal ediliyor. Başvuru bedeli ödeyenlere bu bedel geri ödeniyor. Ancak, talep örgütlenmesi çerçevesindeki uygulamalarda ihale işlemleri talebe göre başlatılacağı için başvuruda bulunduktan sonra vazgeçenlere başvuru bedeli geri ödenmiyor. Yine talebin fazla olduğu bazı projelerde de vazgeçenlere başvuru bedelinin geri ödenmeyeceğine dair hüküm sözleşmeye konulabiliyor.


3- Projenin gerçekleştirilememesi durumu

Yeterli talep olmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde de yine başvuru bedeli TOKİ tarafından belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa süre içinde geri ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com