TOKİ Şanlıurfa kentsel dönüşümünde 2 bin 835 yapı inşa edecek!

TOKİ Şanlıurfa kentsel dönüşümünde 2 bin 835 yapı inşa edecek!Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Doğu ve Güneydoğu'nun en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden birini uygulayacağı Şanlıurfa'daki yeni yapıları, iklim şartlarını göz önünde bulundurarak inşa edecek.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Doğu ve Güneydoğu'nun en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden birini uygulayacağı Şanlıurfa'daki yeni yapıları, iklim şartlarını göz önünde bulundurarak inşa edecek. 

     TOKİ ile Şanlıurfa Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında, eski sanayi sitesinin bulunduğu 38 hektarlık alan depreme dayanıksız ve kullanım ömrünü tamamlamış yapılardan temizlenecek. 

     Tarihi şehrin merkezi bölgesindeki köhneleşmiş 2 bin 54 yapı yıkılacak. Bunların yerine yeşil bina kriterlerine uygun 882 konut, bin 241 iş yeri ve 712 ofis olmak üzere 2 bin 835 yapı inşa edilecek. 

     Proje alanındaki hak sahipleri, arsa, bina, iş yeri, müştemilat gibi taşınmazlarına karşılık, mevcut kullanımı dikkate alınarak belirlenen kriterler çerçevesinde konut veya iş yeri talebinde bulunabilecek. 

     

     -279 metrekareye varan konutlar yapılacak- 

     

     Konutların büyüklükleri 121 ila 279 metrekare arasında olacak ve 10 farklı tipte yapılacak. İş yerleri 14 ile 359 metrekare arasında değişirken, ofisler 62, 73, 78 ve 147 metrekarelik 4 farklı tipte olacak. 

     Şanlıurfa'yı modern görünüme kavuşturacak proje, iklime duyarlılık, yeşil mimari, enerji verimliliği ve sürdürülebilir kent dokusu gibi tasarım kriterleri göz önünde bulundurularak planlandı. 

     Proje alanında, sıcak ve kuru iklim şartlarına uygun güneşlenme analizleri gerçekleştirildi. Proje, yaz aylarında aşırı ısınmayı önleyecek, güneş radyasyonunu azaltacak, rüzgarın etkisini artıracak, kış aylarında ise güneşin ısıtıcı etkisinden maksimum düzeyde faydalanmayı sağlayacak şekilde tasarlandı. 

     Kentsel dönüşüm alanında rüzgar analizleri de yapıldı. Ana servis yolları, hakim rüzgar yönü kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda oluşturuldu. Konutların toz rüzgarlarından mümkün olduğunca etkilenmemesi amacıyla zemin katlardaki iş yerlerinde ağırlıklı olarak yüksek tavan tercih edildi. 

     Projeyle kentsel dönüşüm alanındaki Cavsak Deresi de kent için önemli rekreasyon alanı olacak. 

     

     -TOKİ 570 bin konut rakamına ulaştı- 

     

     TOKİ, 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerin ''Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği'' kapsamında 81 il ve 800 ilçedeki 2 bin 592 şantiyede 570 bin konut rakamına ulaştı. Konutların yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde inşa edildi. Gecekondu dönüşümü kapsamında 81 bin 957, afet kapsamında 37 bin 688, tarım köy uygulaması olarak da 5 bin 584 konut yapıldı. 

     

AA