TOKİ Soma Konutları Kasım'da teslim edilecek!

TOKİ Soma Konutları Kasım'da teslim edilecek!

Eynez Maden Ocağı’nda 2014 yılında meydana gelen faciadan bir yıl sonra inşaatına başlanılan 602 konut, bu Kasım ayında yapılacak kura çekimiyle madencilerin ailelerine teslim edilecek. 301 şehit ailesinin her birine 2 konut düşecek.Manisa’nın Soma ilçesinde 31 Mayıs 2014 tarihinde, 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasından bir yıl sonra yapımına başlanan konutlar tamamlandı. AFAD Manisa İl Müdürü Bekir Şen, madenci aileler için TOKİ’nin 301, Doğuş Grubu’nun 301 konut yaptırdığını, şu an altyapı eksiklikleri üzerinde çalışıldığını söyledi. Şen, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi desteğiyle yaptırıldığını belirttiği  TOKİ  konutlarının “82 metrekarelik ve 2+1” olduğunu kaydetti.


OKULU DA CAMİSİ DE VAR

Doğuş Grubu konutlarının her birinin “118 metrekare ve 3+1” olduğunu ifade eden Şen, teslimat için Ankara’dan haber beklediklerini dile getirdi. Şen, Doğuş Grubu konutları içinde ayrıca ilkokul, ortaokul ve anasınıfının da bulunduğu 32 derslikli bir okul ile camii bulunduğuna dikkat çekti. Şen, 301 madenci ailesinin her birine düşen 2 konutun, ailelere kurayla verileceğini bildirdi. Şen, AFAD bünyesinde toplanan yardımlarla ailelerin her birine 176 bin 588 TL yardım yapıldığını da vurguladı.


Soma Kömürleri AŞ’ye ait maden ocağının açılması için yeniden 90 günlük süre verildi. Eksiklerin giderilmesiyle yapılacak kontrollerde ocağın çalışmak için güvenilir olup olmadığı belirlenecek.


MADENCİ AİLESİNE ‘EMSAL’ TAZMİNAT

Maden faciasında ölen 301 işçiden Erkan Doğdu’nun kardeşleri Burhan, Serkan ve Bülent Doğdu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na karşı tazminat davası açtı. Manisa 2’nci İdare Mahkemesi, gerekli denetimleri yapmadığı gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kişi başı 100’er bin liradan 3 kardeşe toplam 300 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Ailelerin avukatı Cihan Türsen, mahkeme kararının bakanlıklar nezdinde emsal bir karar olduğunu söyleyerek, “Bakanlıklar yetki kullanıyor, ama sorumluluk almıyor. Enerji Bakanlığı hiç alakası yokmuş gibi devre dışı kalamaz” diye konuştu.


 

Karar