Çukurova Balkon

TOKİ'den dar gelirliye 66 bin TL'ye konut!

TOKİ'den dar gelirliye 66 bin TL'ye konut! TOKİ'den dar gelirliye 66 bin TL'ye konut!

50 bin sosyal konut için talep toplamaya başlayan TOKİ’nin, dar gelirli ve emekliye sunduğu başka fırsatlar da var. 36 ilde 4 binden fazla konutu satışa çıkaran TOKİ, 305 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 67 ilde 50 bin sosyal konut için talep toplama süreci devam ederken, TOKİ’nin açık satışa sunduğu konutlara da talepler arttı. Güneş gazetesinde yer alan habere göre, kurayla satışa çıkan birçok projesinde emekliye ve dar gelirliye özel kontenjan ayıran TOKİ, açık satıştaki konutlarında da emeklinin ev sahibi olabilmesi için uygun koşullar ve uzun vade imkânı sunuyor.

FİYATLAR ÇOK UYGUN

TOKİ’nin şu anda 36 ilde yer alan 4 bin 759 konutunda özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli fırsatlar sunuluyor. Evlerin taksiti bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak 305 TL'den başlıyor. Konut fiyatları ise 66 bin TL'ye kadar düşüyor.

PEŞİNAT VE VADE  

Konutların başvuru süresi bir kısmı için 29 Mart, bir kısmı için de 28 Haziran tarihine kadar devam edecek. Satıştaki konutlar için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olarak farklılık gösteriyor. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzuyor. Daha düşük peşinat ödeyenlerin vadesi daha düşük oluyor. Vade süreleri de 96, 108 120, 180, 216 ve 240 ay olarak belirlendi. Bu oranlar proje ve ile göre değişebiliyor.


EMEKLİYE YÜZDE 25


Bugüne kadar konut sahibi olamamış emeklileri kira öder gibi uzun vadeli ödeme koşullarıyla ev sahibi yapmaya devam eden TOKİ, alt gelir grubuna yönelik geliştirdiği konut projelerinde daha önce konut sahibi olmayan emeklilere yüzde 25'lik kontenjan ayırıyor.  

TALEP TOPLANIYOR

TOKİ, mevcut üretimlerdeki yüzde 25 emekli kontenjanının yanı sıra doğrudan emeklilerin talepleri kapsamında ‘İkinci Bahar Projesi’ ile yeni projeler de hayata geçiriyor. TOKİ, bu projeler için zaman zaman ön talep topluyor.

KAMPANYAYA BAŞVURU YAĞIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 50 bin sosyal konut kampanyasında talebin 25 bini aştığını söyledi. Kurum, “67 ilimizde inşa edeceğimiz 50 bin sosyal konut uygulamasının talep toplama işlemlerine başladık. 3 gün içinde  TOKİ  sosyal konutlarına gelen talep sayısı 25 bini aştı” şeklinde konuştu.

BUNLARA DiKKAT!

- Başvurular evin bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılıyor.

- Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanıyor.

- Sözleşme imzalanırken daire bedelinin en az yüzde 10’luk kısmı kadar peşinat alınıyor.

- Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayabiliyor.

- Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl ocak ve temmuz’da iki kez memur maaş artışına göre zamlanıyor.

MÜRACAATTA ARANAN ŞARTLAR 

Konut almak isteyen emekliler ilgili bankaya başvuru yapacak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı konut olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak şartı da aranıyor. Konut alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da var.  

 

TOKİ 50 bin sosyal konut kampanyasına 3 günde 25 binden fazla talep!

TOKİ'den 7 bin lira peşinat, 350 taksitle ev fırsatı!

400 liradan az taksitli TOKİ evleri!

TOKİ'den nasıl ev alınır?