TOKİ'den 104 bin TL'ye konut!

TOKİ'den 104 bin TL'ye konut! TOKİ'den 104 bin TL'ye konut!

Dar gelirliler için konut üretmeye devam eden TOKİ, 104 bin TL'ye konut fırsatı sunuyor. İşte detaylar...


Dar gelirliler için konut üretmeye devam eden TOKİ, 26 ilde 2 bin 500'den fazla daireyi satışa çıkardı. Satışa sunulan evlerin fiyatı 104 bin, taksiti ise 350 liradan başlıyor. Ayrıca hükümet önümüzdeki 5 yılda 280 bin sosyal konut inşa edecek.  

TOKİ'DE SON TARİHE DİKKAT

Takvim gazetesinde yer alan habere göre, şu anda dar gelirli vatandaşlar için 26 şehirde, toplam 2 bin 395 konut açık satışta bulunuyor. Bu konutlar için son başvuru tarihi 30 Eylül ve 31 Aralık şeklinde iki gruba ayrılıyor. 350 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi olma şansı sunan bu evlerin fiyatları 104 bin 518 lira ile 344 bin 234 lira arasında değişiyor.

TOKİ VADE 15-20 YIL

Ödeme seçenekleri ise 15 yıla hatta bazen 20 yıla kadar uzanıyor. Satıştaki konutlar için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olarak değişiyor. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzayabiliyor. Vade süreleri de her projeye göre 96, 108, 120, 180, 216 ve 240 ay oluyor. Açık satışlardan dar gelirli vatandaşlar, emekliler ve şehit aileleri faydalanabiliyor.

355 KONUT SATIŞI:  TOKİ   Ankara  KUZEYKENT PROJESİ

Bu proje kapsamında TOKİ Ankara Kuzeykent Projesi Toplu Konut Uygulaması ile 355 adet konutu satışa sundu. Bu konutlar için başvurular başladı. Ödeme planı ise 25 bin TL peşinat ve 1309 TL taksit şeklinde belirlendi. 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek bu kampanyadan peşin ev almak isteyenlere ise yüzde 10 indirim uygulanacak.

50 KONUT SATIŞI: ANKARA MAMAK 2. ETAP

Bu konut proje ile TOKİ 50 adet konutu ön şartsız, kurasız başvuru şartlarına göre satışa çıkardı. Bu satış için de başvurular 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek.

223 KONUT SATIŞI: TOKİ ANKARA MAMAK 3. ETAP

Bu kampanya ile satışa çıkarılan konutların ödeme koşulları oldukça talep görüyor. TOKİ bu kampanya için 14 bin 784 TL peşinat talep ederken aylık ödemeler 770 liradan başlayan fiyatlarla oluyor. 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek projeler başvuru önceliğine göre yapılacak.

444 KONUT SATIŞI: KUZEY ANKARA KENT GİRİŞİ 5. BÖLGE

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan bu yeni kampanya ile 444 konut satışın için başvurular alınacak. Diğer kampanyalar gibi 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek bu satışlar kurasız başvuru önceliğine göre yapılacak.

TOKİ İstanbul, Manisa, Balıkesir, Bursa konutları

İstanbul'da Ataşehir'de 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon şeklinde toplamda 53 adet konut, Başakşehir Kayaşehir projesinde 4 oda 1 salon şeklinde toplamda 64 adet konut açık artırma usulüyle satılacak İstanbul'daki konutlara yüzde 40, yüzde 50 peşin, 96 ve 120 ay vade imkanları ile çıkarılacak. Bu evler sahiplerine hemen teslim edilecek. Bursa'da ise açık artırmayla 36 adet konut satılacak. Bu konutların 10'u İznik'te, 4'ü Orhangazi'de, 21'i Osmangazi'de biri de Hamitler'de bulunuyor. Bu konutlara yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ile sahip olabilirsiniz.

DAR GELİRLİYE 280 BİN KONUT!

Hükümetin ucuz konut hamlesi önümüzdeki dönemde de tam gaz devam edecek. 11. Kalkınma Planı'na göre, 2019- 2023 yılları arasında dar gelirli aileler için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kanalıyla 280 bin yeni konut inşa edilecek. Konutların yeri ve bedeli her sene açıklanacak. 

NASIL BAŞVURULUYOR?

TOKİ tarafından resmi açıklama yapıldıktan sonra gerekli şartları sağlayanlar konut sahibi olmak için idareye başvurabiliyor. Başvuruda, TC Kimlik fotokopisi, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden "Hak Sahipliği Belgesi", engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en yüzde 40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu, emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge talep ediliyor. 2 oda 1 salon konutlar için 500 TL, 3 oda 1 salon konutlar için 1.000 TL ön kayıt parası alınıyor. Çeşitli sebeplerle  proje gerçekleşmemesi veya hak sahibi olamaması halinde bu paralar iade ediliyor. Talep toplama işlemi bankalar tarafından yapılıyor.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Türk vatandaşı olanlar ve başvuru yapacağı il sınırları içinde en az bir sene ikamet edenler,
* 2 oda 1 salon konutlar için 25 yaşını dolduranlar
* 3 oda 1 salon konutlar için 18 yaşını dolduranlar
* 2 oda 1 salon konutlar için hane halkı geliri 4 bin 500 lirayı geçmeyenler (İstanbul için bu miktar 4.800 TL)

TOKİ ALT GELİR GRUBU ve EMEKLİ BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,
Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.),
Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan"Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin" ,
2. Kategori olan"En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın"
3. Kategori olan "Emekli Vatandaşlar"ın
4. Kategori olan "Diğer alıcı adaylarının"
başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru sahipleri,
Kimlik Fotokopisi,
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları "Hak Sahipliği Belgesi"
Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı,
İbraz edeceklerdir.

 

TOKİ'den ucuz konut alma şartları nelerdir?