Çukurova Balkon

Topkapı Sarayı'nda tarihi surlar restore ediliyor!

Topkapı Sarayı'nda tarihi surlar restore ediliyor! Topkapı Sarayı'nda tarihi surlar restore ediliyor!

İstanbul Topkapı Sarayı Sur-u Sultani restorasyon çalışması hızla devam ediyor.  Geç Helenistik, Roma ve Osmanlı izlerini taşıyan tarihi surların restorasyonunda çalışmalar sürüyor.  


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Topkapı Sarayı'nı çevreleyen ve yıkılma tehdidi altında bulunan surların yeniden restore edilmesi için Sur-u Sultani projesi başladı. Projenin 2. Etap'ında Topkapı Sarayı'nın Marmara Denizi kıyısında olan bin 300 metrelik tarihi surların restorasyon çalışmaları sürüyor.

Habertürk'ten Nihat Uludağ'ın haberine göre, tarihi surların 1990 yılından sonra yapılan restorasyonunda  normal inşaat betonu ile yapılan restorasyon bölümleri de yıkılıp, aslına uygun bir şekilde özel yapılmış harçla güçlendirilerek yeniden inşa ediliyor. Restorasyon çalışmaları kapsamında binlerce yıllık tarihi surlara bitişik olarak yapılan betonarme kafe ve lokantaların yıkımları devam ediyor. Binaların tarihi surlara ciddi tahribatlar oluşturduğu ifade edildi.

Tarihi surlar 6. yüzyıl dönemi Geç Helenistik, Roma ve Osmanlı izlerine sahip. Yapılan bu onarım çalışmaları tarihin özellikleri korunuyor. Sur restorasyonunda 11. yüzyıl dönemine ait bir kilise kalıntısı ve 25 insana ait kemik parçaları bulundu. Ayrıca sur diplerinde Bizans dönemlerine ait 150 adet amfora bulundu.

Röleve ve Anıtlar Kurulu Müdürü Dr. Olcay Aydemir ve Yüksek Mimar Nevhiz Koyukan, restorasyon çalışmalarının 2019 yılının sonuna doğru tamamlanacağını açıkladı.