24 / 09 / 2022

Trabzon millet bahçesine gelecek ay kavuşuyor!

Trabzon millet bahçesine gelecek ay kavuşuyor!

Trabzon'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 62 dönümlük alanda inşası süren Ortahisar Millet Bahçesinin gelecek ay hizmete açılması planlanıyor.Trabzon'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 62 dönümlük alanda inşası süren Ortahisar Millet Bahçesinin 54 dönümlük bölümünü kapsayan birinci etabının mart ayı içinde vatandaşların hizmetine açılması planlanıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının inisiyatifiyle 81 şehirde ve bazı ilçelerde çok güzel millet bahçeleri inşa edildiğini, bunlardan üçünün de Trabzon'da bulunduğunu dile getirdi.

Akçaabat ilçesindeki millet bahçesinin bir süre önce vatandaşların hizmetine açıldığını, Vakfıkebir ilçesinde ise "Vakfıkebir ekmeği" temalı millet bahçesinin tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Zorluoğlu, eski Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun bulunduğu alanda da Ortahisar Millet Bahçesi'nin yapımının sürdüğünü söyledi.

Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesi'nin inşa edildiği alanın Trabzon için çok özel bir anlam ifade ettiğini belirterek, "Burası, eski Avni Aker Stadyumu'nun bulunduğu alan. Burası 70'li yıllardan itibaren ilk kez İstanbul'un dışında şampiyonlukların yaşandığı şehir. Şampiyonluk kupalarının kaldırıldığı alan burası ve Barcelona, Liverpool gibi birçok dünya devinin de dize getirildiği saha. Dolayısıyla burasının Trabzonluların hatırasında çok önemli bir yeri var. O bakımdan biz de bu alanı geçmişine, tarihine yakışır bir şekilde spor temalı bir millet bahçesi olarak düşündük, planladık." dedi.

Trabzon millet bahçesine gelecek ay kavuşuyor!

Bakanlık tarafından inşası süren millet bahçesinde, diğerlerinde olmayan futbol sahası ve tribün de bulunduğunu dile getiren Zorluoğlu, şöyle konuştu:

"Burada eski günleri anacağımız tribün de var. Sahanın etrafında insanlarımızın gelip rahatlıkla spor yapabileceği bir sistem kuruluyor. Biz de buraya bir dokunuş yaptık, Trabzon'da olmayan bir şey inşa ettik. 400 metrekarelik alanda sentetik buz pateni sahası inşa ediyoruz, büyük oranda tamamlandı. Buraya ayrı bir keyif katacak. Spor anlamında da gençlerimizin buraya daha çok gelmesini sağlayacak çok önemli bir dokunuş. Yine 600 metrekare alanda da kaykay yapılabilecek 8 rampa ve çanak düzeneği yapıyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için bu alanı çok daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz."

Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesinde millet kıraathanesi, restoran, eğlenme ve dinlenme alanları, bisiklet ve yürüyüş yollarının da bulunacağını belirterek, 7 binin üzerinde bitki ve ağaç dikilerek yeşil alana dönüştürüldüğünü söyledi.

"Trabzon'a, bölgeye apayrı değer katacak"

Millet bahçesinin ilk etabını mart ayında hizmete açacaklarına değinen Zorluoğlu, şöyle konuştu:

"Biz ikinci etapta iki küçük alan daha ilave ettik. Orman işletme lojmanlarının yıkımını gerçekleştirdik, oradaki 3-3,5 dönümlük alanı buraya kattık. Bir de denizle bağlantıyı kesen görüntüyü ortadan kaldıracağız. Bu alanda görünen binalarla ilgili kamulaştırma süreci başladı, o çerçevede burası da açılıp parka ikinci etapta dahil olacak. Böylece tamamlandığında 62 dönümlük büyük bir millet bahçesinden bahsetmiş oluyoruz. İnşallah onlar da tamamlandığında burası, Avrupa şehirlerine gittiğimizde özenerek bakıyoruz ya şehirlerin merkezlerinde çok güzel parklar, bahçeler, büyük ağaçlar... İnşallah burası da önümüzdeki yıllarda, bu dikilen ağaçların da büyümesiyle birlikte Avrupa'daki şehirlerde özendiğimiz parklar, bahçeler gibi olacak ve Trabzon'a, bölgeye apayrı değer katacak."

Trabzon millet bahçesine gelecek ay kavuşuyor!

"Millet bahçeleri içinde çok ayrı bir yeri olacak"

Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesinin birinci etabının maliyetinin yaklaşık 23 milyon lira olduğunu söyleyerek,  "Kamulaştırmalar ve diğer alanın da buraya katılmasıyla, ikinci etabıyla birlikte burası 30-35 milyon lira bandında bir maliyet getirecek. Ben bu kapsamda Trabzon'a ve bu parka özel ilgi gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un da her seferinde burası ile alakalı özel dokunuşları oldu, yine değerli hemşehrimiz  TOKİ  Başkanı da özel ilgi gösteriyor, hepsine teşekkür ediyorum." dedi.

Hüseyin Avni Aker Stadyumu yıkıldığında alanda ilk etapta yapılaşma olacağına yönelik konuşmalar olduğunu hatırlatan Zorluoğlu, "Fakat daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın millet bahçeleri çerçevesindeki çok kıymetli vizyonu sayesinde şehrin tam merkezinde, kalbinde yemyeşil bir alan olarak kaldı. Üst yapısını da yaptığımız bu alan çok uzun yıllar şehrimizde çok önemli bir park olarak hizmet verecek." şeklinde konuştu.

Zorluoğlu, spor temalı millet bahçesinden vatandaşların haftanın 7 günü 24 saat yararlanabileceklerini dile getirerek "Türkiye'de ben eminim isminden söz ettirecek, millet bahçeleri içinde çok ayrı bir yeri olacak burasının." dedi.

Başkan Zorluoğlu, Ortahisar Millet Bahçesinin altında 300 araçlık otopark da inşa edildiğini bölgeye gelenlerin araçlarını rahatlıkla buraya park edebileceklerini söyledi.

 

Millet bahçesi projeleri 10 soruda tüm detaylarıyla!
Geri Dön