Türk çeliğine İran tehdidi!

Türk çeliğine İran tehdidi! Türk çeliğine İran tehdidi!

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan yaptığı açıklamada İran'ın son yıllarda hızla artan çelik üretimi ve devlet destekli düşük fiyatlarının Türk çelik üreticilerini tehdit etmeye başladığını söyledi.Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, İran'ın son yıllarda hızla artan çelik üretimi ve devlet destekli düşük fiyatlarının Türk çelik üreticilerini tehdit etmeye başladığını dile getirerek, hükümetin 2018 yılında kaldırdığı inşaat demiri ithalatındaki gümrük vergilerini yeniden uygulaması çağrısı yaptı.

Sözcü'de yer alan habere göre, İran’ın çelik sektöründeki üretim artışı ve Türkiye’ye yaptığı ihracatın sektörde tedirginliğe sebep olduğunu belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, İran’dan ithal edilen ürün fiyatlarının Türkiye’deki ürün fiyatları ile kıyaslanamayacak derecede düşük olduğunu ve bunun da fiyatlarda bir devlet desteği olduğu izlenimi uyandırdığını dile getirdi.

“5 BİN TONA ÇIKTI”


İthalatın özellikle bu yıl içerisinde ciddi oranda arttığını söyleyen Aslan, “İran’dan çelik ürünleri ithalatı yılın ilk aylarında 1,000 ton civarında seyrederken, Eylül ayı itibarıyla 5,000 tona çıktı. Yapılan ithalatın neredeyse tamamını ise inşaat demiri oluşturuyor” dedi ve şunları ekledi: “İthal edilen ürün fiyatları, Türkiye’deki ürün fiyatları ile kıyaslanamayacak derecede düşük. Bu durum objektif maliyetlerle satış yapılmadığı ve ABD’nin İran’a uyguladığı ambargonun olumsuz tesirlerinin azaltılabilmesi için, devlet tarafından İran çelik sektörüne destek sağlandığı intibaını veriyor.”

Türkiye’nin 2018 yılında tümüyle kaldırdığı inşaat demiri ithalatındaki gümrük vergilerini yeniden uygulaması gerektiğini dile getiren Aslan, alınabilecek diğer önlemleri de şu şekilde sıraladı:

“Ticaret Bakanlığınca TAREKS kapsamında çelik kalitelerinin ürün standartı olan TS-708 yanında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yayınlanan Deprem Yönetmeliği hükümlerine uygunluğunun da aranmasında ve ithalatçıların da yerli üreticiler gibi G Belgesi’ne sahip olmasının sağlanmasında fayda görüyoruz.”

İRAN’NIN ÜRETİMİ 30 MİLYON TON

Açıklamada yer alan bilgilere göre, 2000’li yıllarda 9 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan İran, 2017 itibarıyla kapasitesini 30 milyon tona yükseltti. Dünya Çelik Derneği’nin istatistiklerine göre İran’ın bu yıl dokuz aylık ham çelik üretimi ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 18.5 milyon ton oldu. İran bu oranla dünyada Vietnam’dan sonra üretimini en çok artıran 2. ülke oldu.

Yapılan açıklamaya göre, İran ham çelik üretim kapasitesini aldığı devlet desteğinin de etkisiyle 2025'e kadar yüzde 100 artırarak 55 milyon ton seviyesine çıkartmayı planlıyor.