14 / 08 / 2022

Türk çimento sektörü 2018 yılında 614 milyon dolarlık ihracata ulaştı!

Türk çimento sektörü 2018 yılında 614 milyon dolarlık ihracata ulaştı!

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında, Çimento Sektörü 2018 yılı değerlendirmeleri ve 2019 yılı beklentilerinin yanı sıra sektör önceliklerini paylaştı. Toplantıda ayrıca ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Özgür Yaman ve Aslı Akçamete Güngör tarafından hazırlanan “Bina Maliyetleri Analiz Raporu” çıktıları da anlatıldı.

2018 yılı Ocak-Aralık dönemi için açıklanan verilere göre, üyeler tarafından üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 10’u ihracata konu oldu. Bu dönemdeki toplam ihracatımız bir önceki yıla göre ton bazında yüzde 7, değer bazında yüzde 16 artışla 614 milyon dolara ulaştı.

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2018 yılına baktığımızda iç satışta Ege Bölgesi’nde artış yaşandığını belirterek “2018 yılsonu itibariyle ülke çapında faaliyet gösteren 54 entegre tesiste yaklaşık 90 milyon ton kapasiteye ulaştık. Avrupa’nın lideri, dünyanın ilk dört ülkesi içinde yer alan sektörümüzün ihracatta gücünün arttığını görüyoruz. 2019 yılına bu konuda bizleri çok sevindiren bir gelişmeyle başladık. Bu gelişme, gümrük verilerine göre ocak ayı ihracatımızın miktar bazında %100’ün üzerinde, değer bazında ise %85 artmış olmasıdır. Nihat Özdemir, “Hükümetimizin başlattığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında bizler çimento sektörü olarak elimizi taşın altına koyduk ve elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz” diye açıklama yaptı. Özdemir, Yeni Ekonomik Programda açıklanan yüzde 2,7 büyümeye paralel olarak çimento sektörünün de %2-%3 oranında büyümesini beklediklerini dile getirdi.


Yabancılara konut satışlarında yüzde 78 artış yaşandı

2018’in ilk 9 ayında kamu ve özel sektörün inşaat harcamaları cari fiyatlarla 481 milyar TL olarak gerçekleşti. Cari fiyatlarla yüzde 23 oranında büyüme yaşandı. 2018 yılında, konut satışları yüzde 2,4 azalışla 1 milyon 370 bin adet oldu. Yine aynı dönemde, yabancılara konut satışında yüzde 78 artış gerçekleşti. Bu gelişmelere bağlı olarak inşaat sektörünün 2019 yılının özellikle üçüncü ve dördüncü çeyreğinde toparlanması bekleniyor. 


TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir “Dünya Sağlık Örgütü 2018 Yılı Yol Güvenliği Raporu’nda belirtildiği üzere Dünya Bankası verilerine göre trafik kazalarının her yıl ülkemize verdiği zarar 39 Milyar TL’dir. Beton bariyerler trafik kazalarını %20 azaltmanın yanı sıra ekonomimize 8 Milyar TL tasarruf sağlayacaktır.” dedi. 


Türk Çimento Sektörü Sıfır Atık Projesini Destekliyor

Her yıl 800 bin ton geri dönüştürülemeyen endüstriyel atıklar, fabrikalarımızda bertaraf edildi ve çevremizin korunmasına büyük katkı sağlandı. Kapasitemizi daha da artırabilmek için Kamu ihale mevzuatında yapılacak değişikliklerle Belediyelerin uzun süre (40-50 yıl) sözleşme yapmasına imkan sağlanabilir. Atıktan türetilmiş yakıtların çimento sektöründe kullanılmasıyla 3 milyon tona yakın kömürün ithalatını önlenerek, her yıl 300 milyon dolar cari açığımız azaltılabilir. Böylece bu yöntemle depolanan çöp miktarını yüzde 60’lara kadar düşürmek mümkündür.

Özdemir, konuyla ilgili son olarak “2018 yılında ülkemizin en önemli projelerinden olan ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürüyen sıfır atık felsefesine biz de sektör olarak destek veriyoruz” diye açıklama yaptı.