Türk Firmaları Suudi Arabistan Yapı Fuarı'nda! 

Türk Firmaları Suudi Arabistan Yapı Fuarı'nda!  Türk Firmaları Suudi Arabistan Yapı Fuarı'nda! 

Orta Doğu ve Afrika’nın en prestijli inşaat platformu “The BIG 5” markası tarafından organize edilen The BIG 5 Saudi Cidde Yapı Fuarı, 8-11 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Fuara, Türkiye'den 25 firma katılacak...Ulaşım, turizm ve enerji başta olmak üzere gündeminde sayısız mega inşaat projeleri ve yüksek bütçeli yatırımlar bulunan Suudi Arabistan, Körfez bölgesinde harekete geçti. Suudi Arabistan’da yaşanan bu ivmenin parçası olmak isteyen birçok Türk firma, Suudi pazarına girmenin yolunu araştırıyor. Özellikle son yıllarda yaşanan ve iki ülke yönetimini uluslararası siyasette karşı karşıya getiren olumsuzluklara rağmen ticari ilişkilerin bunlardan etkilenmeden istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiği görüldü. Türk firmaları ise, Suudi Arabistan pazarında iş yapmak için en çok, Orta Doğu ve Afrika’nın en prestijli inşaat platformu “The BIG 5” markası tarafından organize edilen The BIG 5 Saudi Cidde Yapı Fuarına gitmeyi seçiyor.

819 Milyar Dolar Değerinde 5,200 İnşaat Projesi Stoku Var

Suudi Arabistan, bugünlerde Körfez bölgesinin revaçta olan en önemli ihracat noktası haline geldi. Orta Doğu’nun en büyük ve en yoğun nüfuslu ülkesi olan Suudi Arabistan, ekonomide çeşitliliğin sağlanması ve yatırımların teknoloji ve altyapı yatırımlarına kaydırılması için 819 milyar dolar değerinde 5 bin 200’den fazla inşaat proje stoku oluşturuldu. Bu rakamla, Körfez bölgesindeki projelerin yüzde 35’ine sahip Suudi Arabistan, inşaat yatırımlarına hız veren diğer Körfez ülkelerine de karşı bu alanda üstünlük elde etmektedir.

Bu bölgede iş yapan ya da iş yapma planları olan uluslararası firmaların yanı sıra Türk firmaları da, Suudi Arabistan’ın ticari anlamda en yoğun şehri Cidde’de düzenlenecek olan The BIG 5 Saudi Yapı Fuarına katılarak Orta Doğu pazarındaki ihracat hacimlerini arttıryı hedefliyorlar. 8-11 Mart tarihlerinde kapılarını 10. kez Orta Doğu yapı ve inşaat profesyonellerine açacak olan The BIG 5 Saudi Fuarının bu yıl 240’tan fazla uluslararası kurumu, yaklaşık 15 bin ziyaretçiyle bir araya getirmesi amaçlanıyor. Fuara son 1 ay kala Türkiye’den; Tekkök Makine, Peli Parke, Arkitech Yapı Teknolojileri, Erdoor, Falez Door, Qua Granite ve İnka Yapı gibi sektörün öncüsü firmalar ve toplamda 25 firma katılım gösterecek.

50 Türk Firma 1.15 Trilyon Dolarlık Dev Proje Stoku İçin Yarışacak

Fuarın Türkiye’deki tek temsilcisi Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Çağatay Erşahin, “Suudi inşaat pazarı, özellikle yeni açıklanan dev yatırım bütçesiyle ivmelenen bir piyasa haline geldi. İnşaatla birlikte ülkede yapılan ve yapımı planlanan tüm projelerin değeri ise 1.15 Trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Özellikle yapay zekâ ile yönetilen akıllı sanayi şehirleri ve dev turizm tesisleri ile çok ciddi bir inşaat atağına kalkan Suudi Arabistan, firmalarımıza değerli ihracat fırsatları sunan bir ülke imajı çizmektedir” diye konuştu. Erşahin, Cidde Yapı (The BIG 5 Saudi) Fuarının ise bu avantajlı pazara girmek için en çok tercih edilen platform olduğuna dikkat çekti.

Fuar katılımı için son 1 ayın kaldığını vurgulayan Erşahin, özellikle BIG 5 markasının Türk firmaları için prestij ve güven anlamına geldiğini ve bu sebeple birçok firmanın tüm Orta Doğu ihracatında olduğu gibi Suudi pazarına giriş için de The BIG 5 Saudi fuarını tercih ettiğini belirtti.