Türk vatandaşlığı almak için gayrimenkul usulsüzlüğü!

Türk vatandaşlığı almak için gayrimenkul usulsüzlüğü!

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan “Değerleme raporlarındaki yüksek gösterilen değerler ile de verilen vatandaşlıklara tedbir getirilmeli. Değerleme şirketleri yapı denetimde olduğu gibi atama şekli ile atanabilmeli ve değer 3 yıl sonra da tekrar kontrol edilmeli” şeklinde konuştu.


Ucuz vatandaşlık haberi ile yabancılara satıştaki boşlukları ortaya koyan TÜGEM, şimdi de değerleme raporlarında yayınlanan usulsüzlükleri yayınladı. 

Kapsam Haber'de yer alan habere göre; TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan “Değerleme raporlarındaki yüksek gösterilen değerler ile de verilen vatandaşlıklara tedbir getirilmeli. Değerleme şirketleri yapı denetimde olduğu gibi atama şekli ile atanabilmeli ve değer 3 yıl sonra da tekrar kontrol edilmeli” şeklinde konuştu.

Değerleme Raporlarında Usulsüzlük Yapılıyor

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan tarafından yapılan açıklamada “04 Mart 2019’dan itibaren yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı gerek satıcı olarak taraf olduğu tüm tapu işlemlerinde taşınmaz değerleme raporu aranıyor. Vatandaşlık için müracaat edenler için bazı değerleme uzmanları ve şirketleri usulsüz raporlar ile taşınmaz değerlerini raporlar üzerinde 250 bin dolar ve üzerinde gösteriyorlar. Lakin evin değeri piyasa koşullarına göre belki de 100 bin dolar seviyesinde. Bu şekilde tapu harcı farkına razı olan yabancılar, değerleme tarafındaki usulsüzlük ile ucuz yolla vatandaş olabiliyor” ifadelerini kullandı.

İki Değerleme Şirketinin Lisansı İptal Edildi

Akdoğan “Yapmış olduğumuz araştırmada bu şekilde raporlar hazırlayan iki değerleme firmasının tespit edildiği ve meslek birlikleri tarafından ihraç edilerek, lisanslarının iptal edildiğini de biliyoruz. Bu hususta bizler de Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği çerçevesinde gerekli olacak düzenlemeleri Ticaret Bakanlığımız ile de paylaşıyor olacağız. Gayrimenkul alımı ile vatandaşlık sürecinde alınacak tüm tedbirleri önemsiyor, derneğimiz olarak bu tür konuları hassasiyet ile takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Gerekli Tedbirler Alınabilir

Konu hakkında yapılacak yasal düzenlemeler ile bu tür hileli satışların engellenebileceğini söyleyen TÜGEM Başkanı “Özellikle yabancılara satış sürecinde yetki belgeli emlak işletmelerinin de sürece dahil edilebileceğini, uzmanlık alanına göre onaylarının aranabileceğini düşünüyoruz. Değerleme süreçlerinde birliğimiz ile ortak çalışmalar yürütmeye hazırız. Bu sürecin daha sağlıklı işletilmesi için de başlangıçta gerekli tedbirler alınmalı, raporların kontrolü üst bir kurul tarafından gözden geçirilmelidir” açıklamasında bulundu.

Türk vatandaşlığı bedavaya gidiyor!