Türk yatırımcıların Karadağ'a ilgisi artıyor!

Türk yatırımcıların Karadağ'a ilgisi artıyor! Türk yatırımcıların Karadağ'a ilgisi artıyor!

Batı Balkanlar'ın küçük ülkesi Karadağ'da yatırımları olan 2 bini aşkın Türk şirketi, ülkenin istihdam ve kalkınmasına katkı sunuyor.Batı Balkanlar'ın nüfus bakımında en küçük ülkesi konumundaki Karadağ'da son dönemde Türk yatırımları ciddi oranda artış kaydetti.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Adriyatik Denizi kıyısındaki 620 bin nüfuslu ülkede turizmden sanayiye inşaattan hizmet sektörüne kadar birçok alanda yatırımları olanTürk şirketleri, Karadağ'ın istihdam ve kalkınmasına önemli katkı sunuyor.

Hem siyasi açıdan istikrarlı hem de iki yıl önce NATO'ya üye olarak güvenilir bir imaja sahip olan ülke, yatırımcılar için cazip bir bölge konumunda bulunuyor.

A,çıklamada bulunan Karadağ Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Ertaç Güngör, son dönemde artış kaydeden Türk yatırımlarının önemini anlattı.

Türk iş adamlarının Karadağ'a ilgisinin artış gösterdiğini belirten Güngör, "İki yıl önce Karadağ'da yaklaşık 250 Türk firması vardı. Günümüzde ise bu sayı 2 binden fazla." diye konuştu. 

NATO'YA ÜYELİK ÖNEMLİ BİR ETKEN OLDU 

Karadağ'ın 2017'de NATO'ya üye olmasının güvenlik açısından büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Güngör, NATO'ya üye olarak güvenli bir ülke konumuna gelen Karadağ'ın yatırımcılar için de cazip hale geldiğini belirtti.

Karadağ'daki Türk iş adamlarının özellikle turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösterdiğini belirten Güngör, Türk şirketlerinin ülkedeki fabrika sayısını da artırarak işsizliğin azalmasına katkı sağladığının altını çizdi.

Karadağ'a yatırım yapmayı planlayan iş adamlarına tavsiyesiyelerde bulunan Güngör, Karadağ'daki Türk yatırımlarının artmayı sürdüreceklerini kaydetti.

TOSÇELİK VE GLOBAL PORT'A LC WAİKİKİ İLE DOĞTAŞ EKLENDİ 

Karadağ'daki Türk yatırımları en çok Niksic şehrinde bulunuyor. Uzun süredir faaliyette bulunan Tosçelik firması geliyor. Eski Yugoslavya'nın en önemli çelik fabrikası olan Zeljezara Niksic'i 2013'te satın alıp Tosçelik Niksic olarak değiştiren Tosyalı Holding, kısa sürede üretimi önemli ölçüde artırdı.  Adriyatik kıyısındaki Bar şehrinde bulunan limanın hisselerinin büyük çoğunluğunu satın alan Global Liman İşletmeleri de ülkedeki bir diğer büyük  en bütük Türk yatırımı.

Yakın dönemde Karadağ'da ilk mağazasını hizmete açan Türk tekstil firması LC Waikiki ile mobilya sektörünün önemli markalarından Doğtaş da bu ülkedeki Türk yatırımları arasında yer aldı.