Turkcell Superonline, Metronet’i 29 milyon liraya satın aldı!

Turkcell Superonline, Metronet’i 29 milyon liraya satın aldı! Turkcell Superonline, Metronet’i 29 milyon liraya satın aldı!

Turkcell Superonline, internet, ses ve görüntü hizmetleri sunan Metronet’i satın almak üzere pay devir sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeye göre Metronet’in satış bedeli 29 milyon lira olarak belirlendi...


Turkcell Superonline açıklamasına göre şirket, Metronet’in hisselerinin tamamını satın almak üzere anlaştı. İmzalanan sözleşme kapsamında, düzenleyici kurumlardan gerekli onayların tamamlanmasının ardından Metronet’in tüm altyapı ve hizmetleri Turkcell Superonline bünyesine dahil olacak. Pay Devir Sözleşmesine göre, Metronet’in satış bedeli 29 milyon lira olarak belirlendi.


Turkcell Superonline, Metronet’i satın alarak ülke genelindeki fiber ağını daha da genişletecek. Metronet’in yeni illerde mevcut altyapısı ile halihazırda 12 olan ev ve işyerlerinin kapısına kadar fiber hizmet verilen illerin sayısı da artacak. Turkcell Superonline, Konya ve Diyarbakır’ı da fiber illere katacak.


2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre 1 milyon 570 bin ev ve işyerinin kapısına kadar fiber internet hizmeti sunan Turkcell Superonline, Metronet’in altyapı dönüşümünün tamamlanmasının ardından bu rakama 100 bin yeni noktayı dahil edecek.


- "Hizmet alanımızı ve çeşitliliğimizi artıracak bir satın alma yaptık"


Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Turkcell Superonline olarak bugüne kadar doğru yerlerde doğru yatırımlar yaptıklarını, bugün de müşterileri için hizmet alanları ve çeşitliliğini artıracak bir satın almaya imza attıklarını belirtti.


Gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından Metronet’in fiber altyapısı ile tüm telekomünikasyon hizmetlerinin Turkcell Superonline bünyesine dahil olacağı bilgisini veren Erkan, şunları kaydetti:


"Konsolidasyona açık görünen telekomünikasyon sektöründe fırsatları yakından takip ederek akılcı satın almalarla inorganik olarak da büyümemizi sürdüreceğiz. Türkiye'de fiber internet pazarının lideri olarak hem pazar payımızı artırmaya hem de ülkemiz ve müşterilerimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz."


Açıklamaya göre, Turkcell Grubu’nun 2007 yılında vizyoner bir yaklaşımla fiber yatırımlara başlama kararı almasının ardından o dönemde Tellcom adı altında faaliyetlerini yürüten şirket, 2008 yılında ilk satın almasını gerçekleştirdi. Sabancı Telekom’u satın alarak, kurumsal segmentte varlığını güçlendiren şirket, 2009 yılında Tellcom-Superonline birleşmesi ile altyapı tarafındaki gücüne Superonline markasını ekledi. Kasım 2011’de Global İletişim’i bünyesine katan Turkcell Superonline, bu şekilde kurumsal müşterilere sunulan bulut bilişim, veri merkezi ve ileri güvenlik çözümleri gibi bütünleşik telekom hizmetlerini zenginleştirdi. Geçen yıl ise Deksarnet’i satın alarak, hem uydu haberleşme altyapısını güçlendirdi hem de hizmet çeşitliliğini artırdı.


AA