04 / 07 / 2022

Türker Naslı: Termalin başkenti olmaya hazırız!

Türker Naslı: Termalin başkenti olmaya hazırız!

TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Türker Naslı, 9 ayrı ilçesi çok zengin termal kaynaklara sahip Ankara'nın, dünyanın önemli termal ve sağlık turizmi merkezlerinden biri haline getirebileceğini söyledi.TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)  Ankara  Başkanı Türker Naslı, TÜGİAD Ankara Yönetim Kurulu olarak Başkent'e değer katacak projeler üzerinde çalıştıklarını, bu projelerde önceliğin turizme verildiğini kaydetti. 


Turizmi, özellikle de termal turizmi hedef olarak seçerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara için planladığı projelerden esinlendiklerini anlatan Naslı, şunlan söyledi "Dünyada ve ülkemizde termal yer altı sularına dayalı tatil ve şifa turizmi hareketi büyük boyutlara ulaştı. 

İnsanlann sağlıklı yaşam, zindelik ve güzellik gibi konulara ilgi ve talebinin artması bu turizm dalma yatırımları artırdı. 


Ankara'da bu projeyi gerçekleştirmek hayal mi, değil. Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Haymana, Kazan, Kızılcahamam ve Polatlı ilçeleri çok zengin termal kaynaklara sahip. Ancak bu kaynaklar turizmde yeterince değerlendirilemiyor. 


SINIRLARIN GENİŞLEMESİ FIRSAT OLDU 


Özellikle de yabancı turiste Ankara'nın bu zenginliği anlatılamıyor. Ankara'daki 56 termal otelin 3 bin 622 yatak kapasitesi var ama Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Başkent'te geçen yıl konaklayan 416 bin yabancıdan sadece ve sadece 297'si termal otelleri tercih etmiş. Aynı verilere göre Ankara'daki termal otellerin 2013'teki doluluk oranı ise sadece yüzde 14,85'te kalmış." TÜGİAD Ankara olarak, bu konuda ellerini taşın altına koymaya karar verdiklerini, öncelikle kentin potansiyellerini, yabancıların taleplerini belirlemek için bir fizibilite çalışması yapacaklarını anlatan Naslı, şunları söyledi "Eksiklerimizi ortaya koyduktan sonra, proje daha somut hale getirilecek. Önümüzü görme imkanı ortaya çıkacak. Sorunları aşma konusunda da kamu kurumlarından yardım talep edeceğiz. Yıllardır herkes bu konuyu gündeme getirdi ama bir sonuç elde edilemedi. 


TURİZMDE HEDEFİMİZ EĞİTİM SEKTÖRÜ 


Büyükşehir Belediyesi sınırlarının, tüm Ankara'yı kapsayacak şekilde genişlemesi, bu projenin gerçeklemesi için fırsat yarattı. Yeniliklerin ve dönüşümlerin öncüsü Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek'in vizyonuna olan güven, yatırımcıyı da harekete geçirecektir. Ayrıca, proje fikrinin hamisi olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu projeye büyük destek vereceğine inanıyoruz. TÜGİAD olarak, Ankara'nın geleceğinde turizmin çok önemli yer tutacağına inanıyoruz. Turizm sektöründe faaliyet gösteren üyelerimize de yatırımlarını Ankara'ya yapmalarını öneriyoruz." Naslı, özel sektörün ardı ardına açtığı VOUNG modern hastanelerin yanı sıra Bilkent ve Etlik bölgelerinde Sağlık Vadileri kurulmasıyla Ankara'nın Türkiye'nin önemli sağlık merkezlerinden biri haline geleceğini, termal turizm ile sağlık turizminin entegre hale getirilebileceğini kaydetti. 


Turizmde bir başka hedeflerinin eğitim olduğunu anlatan Naslı, 21 üniversitesi bulunan Ankara'da halen 10 bin civarında olan yabancı öğrenci sayısının çok daha yukarılara çıkarılabileceğini bildirdi. 


Anadolu