Türkiye Diyanet Vakfı'ndan depremzede aileler için konteyner ev!

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan depremzede aileler için konteyner ev!Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve civar illerde de hissedilen 6,8'lik depremden etkilenen aileler için konteyner ev gönderdi.


Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve civar illerde de hissedilen 6,8'lik depremden etkilenen ailelerin kullanımı için bölgeye konteyner ev gönderdi.

TDV'nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, depremin yaşandığı andan itibaren depremzedelerin yaralarını sarmak için büyük bir çalışma başlatıldığını belirtti.

Türkiye Diyanet Vakfı

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, devletin tüm kurumları, Türkiye Diyanet Vakfı ve diğer sivil toplum kuruluşlarının depremden etkilenen ailelere yardım etmek için seferber olduğunu belirten Açık, "TDV olarak 'Şimdi Yaraları Sarma Zamanı' sloganıyla kampanya başlattık. Kampanyamıza yurt içi ve yurt dışından çok büyük destek geldi. Yurt içinde il ve ilçe müftülüklerimiz, şubelerimiz, hayırseverlerimizin destekleriyle topladıkları yardımları, 4-6 yaş Kur'an kurslarımızdaki yavrularımız hayallerini erteleyerek kumbaralarında biriktirdikleri paraları depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için gönderdi." şeklinde konuştu.

İhsan Açık, bölgede depremin olduğu andan itibaren binlerce battaniye dağıtarak on binlerce kişiye sıcak yemek ikramında bulunduklarını söyleyerek, milletin emanetlerini güvenli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını ve ulaştırmaya devam ettiklerini belirtti.

- "Yaklaşık 50 evin kurulumu tamamlandı"

Depremde evleri yıkılan ya da ağır hasarlı olması nedeniyle evlerine giremeyen ailelerin konaklayabilmesi için bölgeye konteyner gönderilmesi çalışması başlattıklarını belirten Açık, şöyle konuştu:

"Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü bölgede, çadırlarda yaşam özellikle çocuklar için çok zor oluyor. Hayırseverlerimizle yaptığımız görüşmeler sonrasında 21 metrekarelik içerisinde lavabo, banyo ve mutfağı olan 1+1'lik konteyner evleri göndermeye başladık. Yaklaşık 50 evin kurulumu tamamlandı. Vakfımız tarafından ilk etapta 100 konteyner ev, Elazığ'da depremzede ailelerin kullanımına sunulmuş olacak. Hayırseverlerimizin ve bağışçılarımızın desteği ile inşallah bu sayıyı daha da yukarılara taşıyarak depremzede ailelerimizin çetin kış şartlarında sıcak bir ortamda konaklamalarını sağlamış olacağız."

İhsan Açık, TDV aracılığı ile depremden etkilenen ailelere yardımda bulunmak isteyenlerin DEPREM yazıp 5601'e SMS göndererek 10 TL veya "bagis.tdv.org" kurumsal online bağış sayfasından, şubelerden, il ve ilçe müftülüklerinden, bankalardan, TDV bağış mobil uygulamalarından ve PTT şubelerinden herhangi bir komisyon ücreti ödemeden bağışta bulunabileceklerini dile getirdi.

 

Elazığ’da kiralar cep yakıyor!