11 / 08 / 2022

Türkiye uluslararası gayrimenkul yatırımcıları için güvenli liman!

Türkiye uluslararası gayrimenkul yatırımcıları için güvenli liman!

Ekim ayında uluslararası yatırımcıya konut satışları bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 23 artarak 5 bin 331 oldu. Gayrimenkul satışındaki ivmenin sektör adına umut verdiğini dile getiren Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı (GİGDER) Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin gayrimenkul ihracatınTürkiye’ye uluslararası yatırımcının konut talebi gün geçtikçe artması sektörün canlanması adına oldukça önem taşıyor. Ekim'de önceki senenin aynı ayına göre yüzde 23 artarak 5 bin 331 adete ulaşan konut satış adetleri, sektördeki hareketliliğin bir önemli bir göstergesi oldu.

Pandemi nedeniyle Avrupa gayrimenkul alanında ciddi kan kaybı yaşarken döviz kurunun TL karşısında bu dönemde güçlü olmasını uluslararası yatırımcı avantaj şeklinde kullandı.

Türkiye’de uluslararası yatırımcıya 2020 Ocak – Ekim ayları arasında toplam konut satışı 31 bin 797 olduğunu dile getiren Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, şunları söyledi:

“Türkiye’nin pandemiyle mücadelede başarısı uluslararası yatırımcıya güven veriyor.Virüsün etkileri sebebiyle ticaretin durduğu günleri yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Dolayısıyla bu yılın toplamında yabancıya konut satışında 40 bin adede yaklaşabilir ve yılı en az kayıpla atlatabiliriz. Avrupa'da analiz ettiğimiz yabancıya konut satışı piyasasında sadece Almanya'nın Türkiye'deki gibi olumlu bir havaya sahip olduğunu gördük. Ancak bu ülkedeki yıllık konut satışı Türkiye'nin bir aylık rakamına denk geliyor. Sektör olarak yakaladığımız bu istikrarın daha da iyileşerek devam etmesi yatırımcılar için güvenli limanın Türkiye olduğunu bir kez daha gösterdi.’’

KİMLER KONUT ALIYOR?

GİGDER Başkanı Akbal, uluslararası yatırımcıya yapılan konut satışlarında, Ekim 2020 tarihinde ilk beşte İran, Irak, Rusya, Afganistan ve Kazakistan olduğunu belirtti.

Irak ve İran vatandaşlarına konut satışı geçtiğimiz seneye göre önemli bir artış kaydetti. Kazakistan, 2019 yılı Ekim'e göre yaklaşık olarak 3 katı artış göstererek 2020 Ekim'de 213 adede ulaştı.

ABD ve İngiltere’den gelen talepte önceki yıla oranla gözlenen ivmelenme de dikkat çekti. ABD vatandaşlarının geçtiğimiz sene Ekim'de 57 olan konut alımı, bu yıl 104’e ulaşarak yükselişine devam etti.

Yabancıya konut satışı Ekim ayında yüzde 23,1 arttı!