27 / 03 / 2023

Türkiye'de ekmeğe peş peşe zam gelirken un ihracatı yılın ilk 6 ayında rekor kırdı

Türkiye'de ekmeğe peş peşe zam gelirken un ihracatı yılın ilk 6 ayında rekor kırdı

Türkiye'de ekmek fiyatlarına artan girdi maliyetleri nedeniyle peş peşe zam gelirken yılın ilk 6 ayında un ihracatında rekor kırıldığı ortaya çıktı. Açıklanan verilere göre ihracat yüzde 33 artarak 652 milyon dolara yükseldi.Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, buğday ve un sektöründeki yerel ve küresel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın önemli buğday üreticisi ülkelerde son yıllarda yaşanan kuraklığın, Kovid-19'un ve gıda güvenliğine dair yaşanan tedirginliklerin son dönemde tarım emtialarının hızlı yükselmesine neden olduğunu anımsatarak, bu durumun un sanayicilerini endişeye sürüklediğini söyledi.

Ulusoy, Rusya'nın Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde çıkarılabilmesine yeşil ışık yakmasının buğday arzına ilişkin endişeleri azalttığını kaydederek, Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler (BM) heyeti arasında İstanbul'da gerçekleşen toplantıdan olumlu mesajlar çıkmasının sevindirici olduğunu vurguladı.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön