Türkiye’de konut almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor!

Türkiye’de konut almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor!Tasarruf finansının mimarı Birevim, Akademetre ile birlikte bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, konut veya taşıt satın almak isteyen vatandaşların ayda ortalama 719 TL tasarruf yaptığı belirlendi.


Tasarruf finansının mimarı Birevim, Akademetre ile birlikte bir araştırma yaptı. Türkiye genelinde temsili olarak 26 şehirde, 1.536 kişinin katılımıyla yapılan "Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum Araştırması" tasarruf finansmanı sektörünü aydınlatıyor.

Tasarruf finansının mimarı Birevim’in Akademetre ile ortaklığı ile yaptığı araştırma, konut veya taşıt satın almak isteyen vatandaşlarıın ayda ortalama 719 TL tasarruf yaptığını tespit etti. 

Araştırmaya katılanların yüzde 72’si her ay tasarruf yaptığını söylerken, tasarruf yapanların yüzde 50’si konut satın almak amacıyla para biriktirdiğini belirtti.

Türkiye’de konut almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor!

Araştırmada dikkat çeken sonuçlar şu şekilde:

-Katılımcıların tasarruf amaçlarında konut ve taşıt satın alma, yüzde 72’lik bir oran ile ilk sıralarda bulunuyor. 

-Türkiye genelinde yüzde 50 ile en çok konut satın almak amacıyla tasarruf ediliyor. Bunu yüzde 22 ile taşıt sahibi olmak isteyenler takip ediyor.

-Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü konut satın alırken ailesinden ve yakın çevresinden maddi destek alacağını belirtiyor.

-Konut ya da taşıt satın almayı düşünenlerin aylık ortalama tasarruf tutarı 719 TL iken konut satın almak için tasarruf edilen aylık tutar 739 TL ve taşıt satın alma amacıyla tasarruf edilen aylık tutar ise 694 TL olarak belirlendi.

-Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı tasarruflarını bankada vadesiz hesapta, yüzde 22’si vadeli hesapta değerlendirirken yüzde 20’si tasarruflarını yastık altında tutuyor.

-Araştırmaya katılan her 5 kişiden biri banka kredilerine yeterli geliri, maaşı ya da kredi notu bulunmadığı için erişemiyor. Sosyo-ekonomik statü düştükçe kredi kullanımı konusundaki engellerin arttığı ortaya çıkıyor. 

-Araştırma sonuçlarına göre Türkiye genelinde borçluluk oranı yüzde 23,5 olarak belirlendi. 

-Konut satın alımında tasarruf finansman yönteminin tercih edilmesinde temel motivasyonlar borçlanarak değil para biriktirir gibi konut sahibi olunması, bütçeye uygun ödeme planlarının oluşturulması olarak tespit edildi.

Türkiye’de konut almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor! 

“Tüm tasarruf sahiplerimize uygun finansal çözümler sunuyoruz”

Araştırmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Birevim Genel Müdürü Mahir Orak, " Her zaman olduğu gibi tüm tasarruf sahiplerine konut, iş yeri veya taşıt edinimi sağlayabilecekleri ürün, hizmet ve yatırım kolaylığı sunuyoruz. Araştırma sonucu bize gösterdi ki, tasarruf amaçları arasında ilk sırada konut ve taşıt sahibi olmak yer alıyor ama katılımcıların yüzde 72'sinin bir konut sahipliği bulunmazken, konut sahiplerinin %54’ü de mevcut konutu satın alırken aile veya yakın çevreden maddi destek aldığını belirtiyor. Aile veya yakın çevreden alınan maddi destek, konut ve taşıt satın alımında peşin paradan sonra en çok başvurulan yöntem. Amacımız, konut sahipliği bulunmayan yüzde 72’lik kesimi hayalindeki eve kavuşturmak, bunu yaparken de yakın çevre ve aile desteğinin şart olmadığını anlatmak. Birevim olarak bu hedefle her gelir seviyesindeki vatandaşımızı tasarrufa yönlendirerek, hayalindeki eve, taşıta ya da iş yerine ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Borçlanmadan, bütçeye uygun ödemeler Tasarruf finansı yöntemini tercih ettiriyor

Tasarruf sahiplerinin tercih ettiği tasarruf araçlarında ilk sıranın yaklaşık yüzde 22 ile yastık altı altın ve yüzde 12 oranıyla evde nakit olduğuna vurgu yapan Orak, “Tasarruf Finansı, Birevim için sadece ticari bir faaliyet alanı değil, aynı zamanda bireysel tasarrufların ekonomiye kazandırılmasına hizmet eden bir model. Yastık altı birikimleri milli ekonomimize kazandırıyor ve ülkemizin kalkınmasına hizmet ediyoruz. Bir diğer önemli sonuç da Türkiye genelinde toplam borçluluk oranı yüzde 23,5. Başka bir ifadeyle, yaklaşık her 4 kişiden 1’inin borcu olduğunu görüyoruz. Bu sebeple katılımcıların tasarruf finansmanını tercih etmelerindeki en önemli neden, borçlanmak yerine tasarruf sahiplerinin birlikte oluşturdukları güçle hedeflerine çok daha hızlı ulaşabilmeleri diyebilirim. İnanıyorum ki yasal düzenleme ile tasarruf finansı hızla büyüyecek ve her geçen gün daha fazla kişiye hizmet vererek tercih edilen bir finansman modeli haline gelecek” şeklinde konuştu.

Konut talebinde toparlanma başladı!

Birevim, Çözüm Tasarruf’u satın aldı!