05 / 07 / 2022

Türkiye'de konut satış süreleri düşüyor! Konutlar 37 günde el değiştiriyor!

Türkiye'de konut satış süreleri düşüyor! Konutlar 37 günde el değiştiriyor!

sahibinden Ağustos Ayı Emlak Endeksini yayımladı. Endekse göre, konut satış süresi hızla düşüyor, Türkiye’de konutlar ortalama 37 günde el değiştiriyor.sahibinden Ağustos Ayı Emlak Endeksini yayımladı. Endekse göre, konut satış süresi hızla düşüyor, Türkiye’de konutlar ortalama 37 günde el değiştiriyor.

sahibinden, Ağustos Ayı Emlak Endeksi verilerine göre Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde satılık konut fiyatları yükseliş trendini sürdürürken, evler de daha çabuk el değiştiriyor.

Aylık 62 milyondan fazla kullanıcıya hizmet sunan sahibinden, Ağustos 2020 Emlak Endeksi verilerini yayımladı. 

Konut satış süreleri üç büyükşehirden İstanbul ve İzmir’de ciddi oranda düşerken, satılık konutların fiyatları da yükseliş trendini sürdürüyor. Ağustos ayında Türkiye genelinde ortalama konut satış süresi geçen yıla göre 30 gün, geçen aya göre de 1 gün azaldı ve 37 güneoldu. Diğer taraftan ülke genelinde Eylül 2019’dan bu yana yükseliş trendinde olan ortalama konut satış fiyatları, Ağustos ayında da bu trendini sürdürdü. Ağustos ayında ortalama konut satış fiyatı geçtiğimiz aya göre yüzde 3,8, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 28 artış gösterdi.

sahibinden'in Ağustos ayı emlak endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konut fiyatları bazında en çok değer kazanan ilk 5 ilçe sırasıyla yüzde 150 artışla Muğla/Ula, yüzde 80 ile Antalya/Döşemealtı, yüzde 66 ile Mardin/Artuklu, yüzde 65 ile Muğla/Fethiye, yüzde 64 ile Muğla/Ortaca oldu. 

Türkiye de konut satış süreleri düşüyor! Konutlar 37 günde el değiştiriyor!

Muğla başta olmak üzere sahil ilçelerinde yaşanan değer artışında gelişen altyapı kadar, pandeminin sürmesi sebebiyle nüfusun yoğun şehirleşmeden uzaklaşıp, sakin yaşam alanlarını tercih etmesi etkili oldu.

İstanbul’un taşı toprağı hala altın…

İstanbul’da Ağustos ayında ortalama satılık konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında artış gösterdi. İstanbul’da satılık konutların ortalama satış süresi ise 37 gün oldu. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin ikamet ettiği İstanbul’da; yıllık bazda yüzde 48 oranındaki artışla en çok değer kazanan Başakşehir’i, yüzde 45 ile Adalar, yüzde 42 ile Beylikdüzü ve Kadıköy, yüzde 37 ile Sarıyer ilçeleri takip etti. 

Türkiye de konut satış süreleri düşüyor! Konutlar 37 günde el değiştiriyor!

Ankara’da Gölbaşı en çok değer artışı ile yerini koruyor...

Başkent Ankara’da da satılık konut fiyatları Ağustos ayında bir önceki aya oranla yüzde 2,3 arttı. Satılık konutların ortalama satış süresi ise 35 gün seviyesinde kaydedildi. Ankara’nın doğayla iç içe ilçelerinden Gölbaşı satılık konut fiyatlarında son 1 yılda yüzde 54’lük artışla en çok değer kazanan ilçe oldu. Ankara’nın ilçeleri arasında bulunan Kahramankazan yüzde 42, Akyurt yüzde 37, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle de yüzde 33 oranında değer kazanan ilçeler olarak gerçekleşti.

Türkiye de konut satış süreleri düşüyor! Konutlar 37 günde el değiştiriyor!

İzmirliler Güzelbahçe’den vazgeçemiyor…

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan İstanbul-İzmir otoyolunun tamamlanmasıyla birlikte, şehirlerarası ulaşımın daha da kolaylaştığı İzmir’de, Ağustos ayında satılık konut fiyatları Temmuz ayına göre yüzde 3,2 oranında artış yaşandı. Satılık konutların ortalama satış süresi ise 38 gün oldu. Geçtiğimiz ayın da en çok değer kazanan ilçesi Güzelbahçe, Ağustos’ta da satılık konut fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 60’lık artışla listede yine en çok değer kazanan ilçe oldu. Güzelbahçe’yi takiben Çeşme yüzde 51, Urla yüzde 49, Menderes yüzde 48, Foça %yüzde 47 oranında değerlendi. 

Türkiye de konut satış süreleri düşüyor! Konutlar 37 günde el değiştiriyor!

Konut satışları hız kesmiyor...

Kovid-19 salgınıyla birlikte oldukça yavaşlayan, fakat normalleşme sürecinde, başta devlet bankalarının kredi teşvikleriyle Haziran'dan itibaren hızla toparlanan konut satışları dinamizmini koruyor. Hâlihazırda Temmuz ayı istatistikleri açıklanan TUİK verilerine göre, Türkiye’de Temmuz ayında toplam konut satışları, Haziran ayına göre yüzde 21 artış göstererek 229 bin 357 adet oldu. Konut satışlarının en yüksek olduğu 3 şehirden İstanbul’da yüzde 37 artışla 39 bin 432, Ankara’da yüzde 23 artışla 26 bin 885 ve İzmir’de yüzde 34 kaydedildi.

Konut satışlarında devam eden bu artış, sahibinden.com’un aylık ilan verilerine de yansıdı. Buna göre Ağustos ayında Türkiye’nin en çok yeni “Satılık Konut” ilanı girilen ilçeleri sırasıyla İstanbul / Esenyurt,  Ankara  / Keçiören, İstanbul / Kadıköy, Antalya/Kepez ve İstanbul/Beylikdüzü olarak kaydedildi. 

Ankara’da kiralık konut fiyatları artıyor…

sahibinden'in Ağustos ayı Emlak Endeksine göre, kiralık konutlarda ortalama konut kiraya verme süresi; Türkiye geneli, İstanbul ve Ankara’da Temmuz ayı ile aynı değerde kalırken, İzmir’de düşüş gerçekleşti. Ortalama konut kira bedellerinde ise İstanbul Temmuz ayı ile aynı değerde kalırken, Türkiye geneli ve İzmir’de düşüş, Ankara’da ise artış yaşandı.

2020 Ağustos'ta 303 bin 986 gayrimenkul satıldı!