Çukurova Balkon

Türkiye'den 183 ülkeye gayrimenkul satışı!

Türkiye'den 183 ülkeye gayrimenkul satışı! Türkiye'den 183 ülkeye gayrimenkul satışı!

Ülkemizde yabancılara 6 yılda 18 milyar dolarlık gayrimenkul satılırken, sadece geçen yılki rakam 5 milyar doları geçti. Bahamalar'dan Komor Adaları'na, Dominik'e kadar 120'yi aşkın ülkeden insan mülk edindi


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Türkiye ekonomisine duyulan güven yabancıya mülk satışına da yansıdı. Bahamalar'dan Komor Adaları'na, Dominik'ten Mozambik'e kadar 120'yi aşkın ülkeden insan Türkiye'den mülk aldı. Son 6 yılda yaklaşık 18 milyar dolarlık gayrimenkul satılırken, sadece geçen yıl yapılan satış 5 milyar doları geçti. Mülk alımında Ruslar, İngilizler başı çekti. Ruslar Antalya'yı, İngilizler ise Aydın, Muğla ve İzmir'i tercih etti. İstanbul'da mülk alan yabancılar içinde Iraklı ve Suudiler ilk sırada yer aldı.


KAPI 183 ÜLKEYE AÇILDI

Mülk satışındaki artışta Mütekabiliyet Yasası'nda yapılan değişiklik önemli bir etken oldu. 183 ülkenin vatandaşlarına Türkiye'de konut satın alma hakkının tanınmasıyla Radius, Raunda, Bahreyn, Trinidad ve Tobago, Bahamalar, Norfolk Adaları, Virgin Adası, Liberya, Kamboçya, Mauritius, Moritanya, Mozambik, Saint Kitts gibi birçok yerden insanlar Türkiye'den mülk almaya başladı.


HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Bu yıl yabancılara konut satışının 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İstanbul'un yeni havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Körfez Geçiş Köprüsü, Ovit Tüneli gibi yatırımlar yabancıların Türkiye'ye olan ilgisini daha da artırdı. Artışta, Türkiye ekonomisine duyulan güven de etkili oldu.


IRAKLI'NIN GÖZDESİ İSTANBUL

Yabancılara mülk satışında Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir,  Ankara  ve Sakarya başı çekti. Bu illerden yaklaşık 124 bin yabancı mülk aldı. Antalya'dan 53 bin 384, İstanbul'dan 20 bin 275, Aydın'dan 18 bin, Muğla'dan 15 bin 500 yabancı mülk edindi. İstanbul ve Ankara'da mülk alan yabancıların başında Iraklılar yer aldı. Antalya'da rekor ise Rus vatandaşlarında.


Takvim


Haber Yeni Asır'da şu şekilde yer aldı


Türkiye ekonomisine duyulan güven, yabancıya mülk satışına da yansıdı. 6 yılda 18 milyar dolarlık gayrimenkulün satıldığı Türkiye’de mülkleri en çok Ruslar ve İngilizler alıyor

Türkiye'de son 6 yılda yaklaşık 18 milyar dolarlık gayrimenkul satılırken, sadece geçen yıl yapılan satış 5 milyar doları geçti. Bahamalar'dan Mozambik'e kadar 120'yi aşkın ülkeden insan Türkiye'den mülk satın aldı. Mülk alımında Ruslar ve İngilizler başı çekti. Mülk satışında 53 bin kişiyle başı çeken Antalya'yı, 20 bin kişiyle İstanbul, 18 bin kişiyle de Aydın izledi. Ruslar Antalya'yı, İngilizler ise Aydın, Muğla ve İzmir'i tercih etti. 


Kapılar 183 ülkeye açıldı 

Mülk satışındaki artışta Mütekabiliyet Yasası'nda yapılan değişiklik önemli bir etken oldu. 183 ülkenin vatandaşlarına Türkiye'de konut satın alma hakkının tanınmasıyla Radius, Ruanda, Bahreyn, Trinidad ve Tobago, Bahamalar, Norfolk Adaları, Virgin Adası, Liberya, Kamboçya, Mauritius, Moritanya, Mozambik, Saint Kitts gibi çok farklı yerlerden insanlar Türkiye'den mülk almaya başladı. Çevre Bakanlığı verilerine göre, mülk satışında Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Ankara ve Sakarya başı çekti. Bu illerden yaklaşık 124 bin yabancı mülk satın aldı. Ankara ve İstanbul'da mülk alan yabancıların başında Iraklılar yer aldı. Ankara'da 688, İstanbul'da da 1 bin 550 Iraklı mülk satın aldı. Ankara'da mülk alan Iraklıları Azeri, İngiliz, Kırgız, KKTC, İstanbul'da da Kuveyt, Azeri, Afgan vatandaşları izledi. 


Antalya'da rekor Rusların 

Antalya'da mülk edinmede rekor Rus vatandaşlarında oldu. Toplam 10 bin 767 Rus Antalya'dan, 6 bin 255'i de Aydın'dan mülk aldı. Rusları, Norveç, Almanya, Belçika, Danimarka, İsveç, Finlandiya vatandaşları izledi. En fazla mülk alınan ilçe ise Alanya oldu. Muğla da ise başı 11 bin 150 kişiyle İngilizler çekti. Aydın'dan mülk alan yaklaşık 19 bin kişinin 13 bini de İngiliz. Mersin'de Belçikalılar, Sakarya ve Yalova'da da Iraklılar başı çekti.


Yeni Asır