Türkiye'nin yeni finans merkezi Ataşehir'e inşa edilecek!

Türkiye'nin yeni finans merkezi Ataşehir'e inşa edilecek!Ataşehir Büyükdere Caddesi'ne rakip oluyor! İstanbul Finans Merkezi'nin yeni adresi belli oldu: Ataşehir. Proje, Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle Anadolu yakasında, Emlak GYO'nun 130 bin metrekarelik arazisine inşa edilecek Ocak 2010'da tamamlanması beklenen


İSTANBUL Finans Merkezi çalışmaları ile ilgili olarak, Başbakan Erdoğan'ın 'Finans Merkezi'ni 24 ay içinde tamamlayın' talimatı olduğu da biliniyor. Nitekim İstanbul Finans Merkezi projesi doğrultusunda yürütülen çalışmaların Ocak 2010'a yetiştirilebileceği konuşuluyor.

PROJE kapsamında ilk olarak Emlak GYO söz konusu arazide ayırdığı arsaları Ziraat, Halk ve Vakıfbank'a satacak. Daha sonra da bu 3 banka adına inşaatlara başlayacak. Bu süreçte her 3 bankanın elindeki diğer yerlerde bulunan arsalar da satılacak. Ağustos ayı sonunda ilk kez açıklanan İstanbul Finans Merkezi projesi için o dönemde 2009'da tamamlanacağı sözü verilmişti.

PROJENİN Avrupa yakası yerine Anadolu yakasında yapılmasının nedeni ise altyapı ve ulaşım kolaylıkları açısından bölgenin daha avantajlı olması gösteriliyor. Öyle ki, Finans Merkezi'nin yer alacağı bölge İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro projesi üzerinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin metro çalışmasını Anadolu yakasında CarrefourSA'nın bulunduğu kavşak ile Çekmeköy tarafına gidecek yöne doğru geliştirmesi planlanıyor. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bölgeye yakınlığı da Finans Merkezi için Anadolu yakasının tercih edilmesinde rol oynamış gibi görünüyor. Yine Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede köprülü kavşak çalışmaları ve altyapı incelemelerini derinleştirmek için harekete geçtiği de edindiğim bilgiler arasında.

İSTANBUL Finans Merkezi Projesi 3 kamu bankasının İstanbul'a taşınmasından ibaret değil. Merkez Bankası İdari Merkezi'nin İstanbul'a taşınmasına karar verilmesi halinde, onun da yerinin Ataşehir bölgesi olacağı öğrenildi. Nitekim Ağustos 2006'da dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada bankaların yanı sıra Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurumu'nun da (SPK) İstanbul Finans Merkezi'ne taşınmasının planlandığını belirtmişti. (Sabah)