Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin yapım ihalesi 2018'de!

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin yapım ihalesi 2018'de! Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin yapım ihalesi 2018'de!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan'ın yaptığı açıklamalara göre, yıl sonunda proje çalışmaları tamamlanarak 2018'de yap-işlet-devret modeliyle yapım ihalesi yapılacak..

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi kapsamında deniz dibi sondajlarının gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Arslan, "Bu yılın sonunda proje çalışmaları tamamlanarak 2018'de yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapım ihalesine çıkılacak." dedi.

 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Arslan vatandaşların  Marmaray  ile raylı sistemin kolaylığını, Avrasya Tüneli'yle otomobille deniz altından geçmenin keyfini yaşadıklarını bu projeyi vatandaşların talepleri doğrultusunda hayata geçirdiklerini belirtti.

 

 

Arslan, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi ile şu ifadelerde bulundu:

 

"İncirli'den yer altına girecek raylı sistem, Mecidiyeköy'den, Zincirlikuyu'dan denizin altından geçecek, Söğütlüçeşme'den girip Kadıköy-Kartal'a, Marmaray'a bağlanmış olacak. Avrupa yakasında Hasdal'dan yer altına girecek tünel, aynı şekilde bu tünelle birleşecek, Anadolu yakasına geçtikten sonra da Çamlık'tan çıkarak TEM'e bağlanacak. Bu, karayolu taşımacılığında otomobiller için önemli bir avantaj olacak, raylı sistem anlamında çok daha önemli bir avantaj. Marmaray, Halkalı'dan Gebze'ye kadar bütün raylı sistemlerle entegre olarak gidiyor. Bu da onun bir benzeri olarak İncirli'den Sögütlüçeşme'ye kadar birçok raylı sistemle entegre olacak, günde 6,5 milyon yolcunun taşındığı raylı sistemleri entegre edecek. İnsanların kapısından çıktığı zaman bir başka hatta aktarma yaparak, raylı sistemle seyahatini devam ettirmesi anlamına geliyor. Çok önemli bir proje ve önemli mesafe katettik. Önümüzdeki yıl ihalesini gerçekleştirip, yapım süreçlerini başlatmış olacağız."