01 / 02 / 2023

Ulaşım sorununu Türkiye’de çözdük, İstanbul’da haydi haydi çözeriz!

Ulaşım sorununu Türkiye’de çözdük, İstanbul’da haydi haydi çözeriz!

Zeytinburnu İstasyon Meydanı'nda halka hitap eden AK Parti İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, Trafik ve ulaşımın İstanbul'un en büyük sorunu olduğunu ancak bu işi Türkiye'de çözüme kavuşturmuş kişinin İstanbul'da da bunu başaracağını söyledi...Zeytinburnu İstasyon Meydanı'nda halka hitap eden AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, gittiği her ilçede ve mahallede insanların gözlerinde heyecan ve coşkuya tanık olduğunu söyledi.

"Belediye işi, gönül işi" diyerek yeni bir yola çıktıklarını ifade eden Binali Yıldırım, Zeytinburnu'nda Murat Aydın'ın bıraktığı bayrağı Ömer Arısoy'un almak için çalıştığını anlattı.

Arısoy ve kendisine destek isteyen Yıldırım, "12 yıl bakanlık yaptım. Türkiye'yi başkan sona, doğudan batıya, kuzeyden güneye, yollarıyla, havaalanlarıyla, okullarıyla, hastanelerle donattık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, sevenleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürmeyiz. Havayollarını halkın yolları yaptık. Yolların keyfini sürün. Sizin yüzünüzün gülmesi bizim için yeterlidir." ifadelerini kullandı. 

AK Parti iktidarının yaptığı çalışmaları anlatan Yıldırım, şunları söyledi; 

"İstanbul'da Marmaray'ı kullanıyor musunuz? Marmaray, 100 yıllık rüya. Cennet mekan Abdulhamid Han'ın tasarladığı, planlarını ve projelerini çizdiği, onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ile Binali Yıldırım'ın yapıp hizmete açtığı bir eser. Fatih Sultan Mehmet, gemileri karadan yürüttü. Onun torunları, trenleri, arabaları denizin altında geçirdi. İstanbul'a da bu yakışır. Marmaray'ın hemen yanına Avrasya Tüneli yaptık. Üçüncü köprü üzerinde demiryolu da var. Şimdi, İstanbul'a deniz altında üç katlı bir tünel daha yapıyoruz. Bunlar büyük işler. Bu işler tecrübe ister."

"Türkiye’de çözdük, İstanbul’da haydi haydi çözeriz"

Trafik ve ulaşımın İstanbul'un en büyük sorunu olduğunu ancak bu işi Türkiye'de çözüme kavuşturmuş kişinin İstanbul'da da bunu başaracağını ifade eden Binali Yıldırım, "İstanbul trafiği, yaptığımız eserlerle gittikçe daha rahatlayacak. Raylı sistemlerin miktarı artırıldıkça trafik daha da rahatlayacak. Gelecek 5 yıl içinde raylı sistem uzunluğu, 170 kilometreden 518 kilometreye çıkacak, demir yoluyla, metro ile taşıman yolcu miktarı, toplamın yüzde 48'ine ulaşacak. Bir yerden bir başka yere gidenlerin yarısı trenle diğer yarısı da deniz ve kara yolları ile gidecek. Şu anda raylı sistem yüzde 18. Yaklaşık 5 yıl içinde her iki kişiden biri raylı sistemi kullanacak. Evden çıkınca insanlar her 750 metreden sonra toplu ulaşım aracıyla hareket edecek. Böylece İstanbul'un trafiği sürekli akacak. Eskiden İstanbul'da iki köprü vardı, şimdi üç köprü var.  Marmaray  ve Avrasya Tüneli de var. Şimdi Boğaz'da üç katlı tünel de oldu mu, ulaşım ve trafik sorunu kalmaz. Türkiye'de bunu çözdük, İstanbul'da haydi haydi çözeriz." şeklinde konuştu. 

"Yaptıklarımız ortada. Konuşmak başka, iş yapmak başka" diyen Yıldırım, şunları söyledi;

"Laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne taş koymak için çalışıyoruz. Size bir müjdem var. Gebze'den Halkalı'ya olan tren hattımız tamamlandı, 10 Mart'tan itibaren hizmete açılıyor. Gebze'den Halkalı'ya kadar 110 dakikada seyahat edeceksiniz. Kabataş Bağcılar Tramvay Hattı var. Bu hattın dünya rekoru kırdığını duydunuz mu? Günde 330 bin yolcu taşıdı. Bu, dünyada bir rekor. Rekor da size ve İstanbul'a yakışır. Tramvay, Zeytunburnu'nda trafik sıkışıklığı yapıyor. Seyitnizam Caddesi boyunca, tramvayı yerin altına alıyoruz, caddeyi size bırakıyoruz. 5 Telsiz ve Telsiz Mahallelerinde kentsel dönüşüm mağdurlarına acil çözüm var. Buradan ilan ediyorum. Kazlıçeşme - Dericiler arasında imar sorunu var. Bunu da inceledim. Zeytinburnu ne sorun yaşıyorsa hepsi defterimizde bir bir yazılı, teker teker hepsine çözüm bulacağız." 

Raylı sistemde hedef 518 kilometre!
 
Geri Dön