19 / 08 / 2022

Üsküdar Belediyesi'nin gayrimenkul satışlarına tepki!

Üsküdar Belediyesi'nin gayrimenkul satışlarına tepki!

Üsküdar Belediyesi Meclisi’nde, Kısıklı Mahallesi’nde yer alan ve imar planlarında “ilköğretim tesisleri” alanı olarak geçen, toplam büyüklüğü yaklaşık 790 metrekarelik iki parselin, belediye şirketi Üsküdar Personel A.Ş.’nin vergi borçlarına karşılık Maliye Hazinesi’ne devredilmesi kararı verildi.Üsküdar Belediyesi Meclisi’nde, Kısıklı Mahallesi’nde yer alan ve imar planlarında “ilköğretim tesisleri” alanı olarak geçen, toplam büyüklüğü yaklaşık 790 metrekarelik iki parselin, belediye şirketi Üsküdar Personel A.Ş.’nin vergi borçlarına karşılık Maliye Hazinesi’ne devredilmesi kararı verildi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Meclis’te, Selimiye Mahallesi’ndeki ve imar planlarında “karakol” alanı olarak geçerek belediyeye ait 560 metrekarelik gayrimenkulün belediyenin vergi borçlarına karşılık Maliye Hazinesi’ne devredilmesi kararı alındı. Uzun bir süre polis merkezi olarak kullanılan arazideki gayrimenkul şimdi Üsküdar İlçe Seçim Kurulu şeklinde kullanılıyor.

Üsküdar Belediyesi nin gayrimenkul satışlarına tepki!

NEDEN SATIYORSUNUZ?

CHP’li meclis üyeleri belediye ait gayrimenkulün devrine “Belediyemizin vergi borçlarını ödemek için yeteri kadar bütçesi varken ödemiyorsunuz. Borçları ödememeyi alışkanlık haline getirdiniz. Büyükşehir Meclisi’nde gayrimenkul satışına hayır diyorsunuz ama Üsküdar’da sürekli taşınmaz ve arazi satıyorsunuz” ifadelerini kullanarak karşı çıkarak ret oyu verdi. Fakat bu teklifler AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı.

Üsküdar Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Aziz Yağmur, Belediye Meclisi’nde alınan bu kararlara tepki göstererek, “Üsküdar Belediyesi’nin bütçe olarak Esenyurt Belediyesi’nden sonra İstanbul’un en büyük ikinci bütçesine sahip bir ilçe belediyesi. Üsküdar Belediyesi, kasasında parası olmasına rağmen vergi borçlarını ödemiyor ve borçlarına karşılık arazilerini, taşınmazlarını Hazine’ye devrediyor. Biz de haklı olarak ‘paranız var ve neden ödemiyorsunuz?’ diye soruyoruz. AKP, kaybedeceğini bildiği için ne var ne yoksa satıyor” diye konuştu.

Üsküdar Belediyesi nin gayrimenkul satışlarına tepki!

Belediyeye ait bir otoparkın da kiralanması amacıyla Belediye Meclisi’nde bir karar geçirildiğinin altını çizen CHP’li Yağmur, “Altunizade’deki belediye ait bir otopark kiraya verilecek. Otoparkın önceki kiracısı da AKP’li eski belediye meclis üyesiydi. Ayrıca, belediye bir vakfın kiraladığı taşınmazı kullanmış. Belediyenin dünya kadar alanı var ve neden bu vakfın kiraladığı alanı kullandı belli değil” ifadelerini kullandı.

CHP’li Meclis Üyesi Ayça Betül Kını Mete de gerçekleştirdiği açıklamada “Belediyenin arazi ve taşınmaz satışlarından elde edeceği gelire ihtiyacı yok. Kasasında parası var zaten” diye konuştu.

Manisa Saruhanlı Belediyesi’nin gayrimenkul satışlarında usulsüzlük iddiası!