Uzel'in ihalesinde esrarengiz olay!

Uzel'in ihalesinde esrarengiz olay! Uzel'in ihalesinde esrarengiz olay!

Uzel Makina’nın Rami’deki dev fabrika ve arazisinin ihalesinde ilginç bir olayın yaşandığı ortaya çıktı. Uzel’in icra ihalesinin yapıldığı dakikalarda 5 kişi, kapıları mühürlü durumdaki fabrikaya girdi. Şüphelilerden 2’si olay yerinden kaçarken, 3'ü polise teslim edildi.

Bir süredir icradan satışı ile gündemde olan Uzel Makina’nın 97 dönüm arazi üzerine kurulu fabrikasının ihalesi önceki gün yapıldı. 446 milyon 139 bin TL muhammen bedelle satışa çıkarılan fabrikaya alıcı çıkmadı. Saat 14.00’te başlayan ihale 10 dakika sürdü. 

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, ihaleyi, alacaklı firma vekilleri yanı sıra, alacaklı durumdaki bir kısım Uzel işçisi de takip etti. İhalenin sonlanması üzerine, fabrikada hareketlilik olduğunu öğrenen işçiler, durumu iflas idaresi memura avukatlara da iletti. İflas idaresi memurları, fabrikada herhangi bir çalışmanın söz konusu olamayacağını açıkladı.

İşçiler fark etti, iki şüpheli kaçtı

İşçilerden bir kısmı adliyeden ayrılırken, saat 14.45 gibi Rami’deki fabrika binasına geldi. Kapıların açık olduğunu gören işçiler, fabrika bahçesine girdi. Dev fabrikanın değişik yerlerinde 5 kişinin olduğunu gören işçiler, kişilere, fabrikada ne yaptıklarını sorunca şüphelilerden ikisi kaçtı. Diğer kişiler de, araçları ile fabrikadan çıkmak isterken polise yakalandı. 

Çelişkili ifadeler

Uzel işçilerinin sorularına ise çelişkili cevaplar veren şüphelilerden rcan A., “Biz burayı yeddi emine (yeddi emin deposu) taşıyoruz” dedi. Serdar isimli şüpheli ise “Önder Uzel ve Vera Varlık’ın yetkisi doğrultusunda burayı taşıyoruz” diye konuştu. Bir diğer şüpheli Osman K. ise, fabrikada bulunan malzemelerin taşınmasına ilişkin ellerinde mahkeme kararı olduğunu beyan etse de bu yönde bir belge sunamadı. Bir diğer şüpheli Engin F. ise savunmasında; “Demirciyim ben. Eyüp stadında söküm yaptım. AVM’ye geldim. Fazla zamanım olmayınca arabaya bindim gitmek istedim. Yanlışlıkla bu yola girdim.  Kapıların açık olduğu ve güvenliğin olmadığını görünce içeri girdim.  Kartımı vermek istedim” ifadelerini kullandı. 

Soruşturması devam ediyor

Olay ile ilgili savcılık soruşturması devam ederken, Uzel Makine’da kaynakçı olarak çalıştığını söyleyen Suat Bektaş (53), “Burada şüpheli durumlar söz konusu. Bu fabrika iflas idaresi denetiminde. Hiç kimsenin girme hakkı yokken, tesadüfen yakaladığımız kişiler günlerce faaliyet yürütmüş. Bu kişileri, yakaladığımız 7 Kasım’dan bir önce fabrikadan bir kamyon mal çıkarıldığı söylendi. Fabrika binasında, Uzel Makine’ya ait sevk irsaliyelerinin olduğu görüldü. Bu, normal bir hırsızlık olayı değil. Bu kişileri koruyan biri olmazsa bu kadar rahat hareket edemezlerdi" açıklamasında bulundu. 

Uzel Makine'nin arazisine yine alıcı çıkmadı!

pus