Uzundere’de kentsel dönüşüm tamamlanıyor! 

Uzundere’de kentsel dönüşüm tamamlanıyor! 

Türkiye’deki ilk uzlaşmalı ve yerinde dönüşüm projesi olan Uzundere'de, ikinci etap anahtar teslimleri başladı. 


Yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarına ara vermeden devam eden  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Uzundere ikinci etap dahilinde, inşasını tamamladığı 436 konut ve 40 işyerini hak sahiplerine teslim etmeye başladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi Uzundere birinci etap kapsamında 308 konut ve 33 işyerinin yapımını tamamlayarak hak sahiplerine teslim etmişti. Büyükşehir Belediyesi, Uzundere’de uzlaşma sağlanan diğer etaplarda yapıma yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

2018 yılında ihale edilerek 67 bin metrekarelik inşaat alanında yapımı başlayan 436 konut ve 40 işyerinin sahipleri Büyükşehir Belediyesi ile imzaladıkları sözleşme karşılığında tapularını ve anahtarlarını alarak yeni yaşamlarına adım atıyorlar.  

Uzundere’de kentsel dönüşüm tamamlanıyor! 

Anahtarlarını teslim alan tüm yurttaşlara yeni ev ve işyerlerinde mutluluklar dileyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “30 Ekim’de yaşadığımız deprem bizlere kentsel dönüşümün önemini bir kez daha hatırlattı. Yerel yönetim olarak planlı yerleşim alanları yaratmak kadar her bir hemşerimizin sağlam ve güvenli konutlarda yaşamasını da sağlamak zorundayız” dedi. Türkiye’deki en başarılı kentsel dönüşüm uygulamasının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü dile getiren Başkan Soyer, “Kimseyi yaşadığı mahalleden koparmadan yüzde yüz uzlaşıyla ve yerinde dönüşüm uyguluyoruz. Bugüne dek Uzundere ve Örnekköy’de hayata geçirdiğimiz uygulamalar yurttaşlarımızın bize güven duymasını sağladı. Hemşerilerimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları işbirliğinin onları mağdur etmeyeceğini biliyorlar. Şimdi Ege Mahallesi’nde dönüşümü başlattık. Halka halka ilerleyerek kentin tüm sorunlu yerleşim alanlarını sağlıklı bir kentsel altyapıya ve güvenli konutlara kavuşturmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 

Büyükşehir’e teşekkür 

Uzundere ikinci etapta anahtarlarını teslim alan ilk aile İsmet ve Münire Tunçel çifti oldu. 28 yıldır Uzundere’de yaşadıklarını söyleyen İsmet Tunçel, “Burada daha önce gecekonduda oturuyorduk. Kendi emeğimizle iki katlı bir ev yapmıştık. İzmir Büyükşehir Belediyesi devreye girerek bölgede kentsel dönüşüm çalışması başlattı. Bu sayede depreme dayanıklı yeni bir binaya geçiyoruz. Çok memnunuz. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz”  dedi.

Uzundere’de kentsel dönüşüm tamamlanıyor! 

Evlerinin hiçbir eksiği olmadığını ve çok beğendiklerini söyleyen Münire Tunçel, “Evimizi teslim aldığımız için çok mutluyuz. Burada üç dairemiz oldu. Diğer iki daireyi iki kızımıza verdik. Çok teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.
 
İzmir Uzundere'deki konutlar depremzedelere tahsis edildi!