Van'da evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlara konut yapılacak!

Van'da evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlara konut yapılacak!Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Van merkezde veya İstanbul’da yaşayan ve evi deprem bölgesinde hasar gören bütün vatandaşlarımıza ev yapılacak" dedi...


Koronavirüs tedbirleri kapsamında Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kentin tamamında seferberlik başlatıldı. Bir taraftan kentte dezenfekte çalışmaları, bilinçlendirme ve kurallara uyma noktasında çalışmalar sürdürülürken diğer taraftan Başkale ilçesinde yaşanan depremde mağdur olan vatandaşların sorunları çözülüyor.

Van Postası Gazetesi'nden Ziya Türk'ün haberine göre; deprem bölgesiyle ilgili açıklama yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, depremde mağdur olan bütün vatandaşların mağduriyetlerinin çözüldüğünü kentte bir taraftan koronavirüs salgınına karşı mücadele edilirken diğer taraftan deprem bölgesinde yaşanan sorun ve sıkıntılarla mücadele edildiğini ifade etti.

Başkale'de yaşanan depreme ilişkin yapılan çalışmaları anlatan Vali Bilmez, "Deprem olduğu gibi ilk yapmamız gereken iş geçici barınmaydı, bölgeye çok sayıda çadır sevk ettik. Depremin meydana geldiği dönem itibarıyla ilk defa bir depremde yaşamadığımız sorunla karşılaştık, insanlar kendilerinden önce hayvanları için çadır istedi. Hayvanların yavrulama sezonu ve iklim olarak hava koşulları kötüydü, tedbir alınmasaydı insanlarımız kuzularını kaybetmeyle karşı karşıyaydı. Bir taraftan öncelikle insanlar ve hayvanlar için çadırlar kuruldu, sadece Başkale’de bin 900 civarında kuruldu, Saray'da da 500 çadır kuruldu. Yine Başkale’de bin 84 çadır hayvanlar için kuruldu. İlk etapta geçici barınma sorunu çözülünce deprem bölgesinde yemek çıkarıldı, 6 köyümüz çok zarar görmüştü, 3 köyümüz tamamen yıkılmıştı diğer 3 köyümüz de büyük hasar görmüştü. Özpınar, Güvendik ve Gelenler köyümüz tamamen yıkılmıştı, Kaşkol,
Böğrüpek ve Ömerdağı ise kısmen yıkılmıştı" diye konuştu. 

"KONTEYNER KURUM AŞAMASI HIZLI ŞEKİLDE TAMAMLANIYOR"

Çadır problemi çözüldükten sonra hızlı birşekilde konteyner kurulum kısmına geçerek vatandaşlara destek olmaya devam ettiklerini belirten Vali Bilmez, "Çadırlar ile acil barınma ihtiyaçlarını çözdük. Ardından hemen konteyner aşamasına geçtik. Bin 780 civarında konteyner kurulması lazım ve şuan bölgemize sevk edilen konteyner 654 civarında ama 473 konteyner Başkale bölgesinde kuruldu. Güvendik, Gelenler Tamamıyla bitti. Özpınar zeminden kaynaklanan bir sorun olduğu için vatandaşımızın istediği yere konteyner kuruyoruz, evlerinin önü veya ahırlarının önünde konteyner kurduğumuz için çalışmalar uzadı ve çalışmalarımız burada devam ediyor. İl dışından konteyner buraya geliyor, buradan Başkale deprem bölgesinde sevkiyatı yapılıyor. Saray ilçesinde bir köyümüze yine 30, Kapıköy sınırına da 2 konteyner acil olarak ulaştırdık. Konteyner ulaşım ve kurum kısmını bitireceğiz" şeklinde konuştu.

"EVİ YIKILAN HASAR GÖREN BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZA KONUT YAPILACAK"

Depremde evi veya ahırı hasar gören bütün vatandaşlar için yeni konutların yapılacağını dile getiren Vali Bilmez, "Evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlarımıza konut yapılması projesi var. Hasar tespit çalışmaları yapıldı, ilana çıkarıldı, insanlarımız bir taraftan itiraz ediyor,
yeni bir hasar tespit talebinde bulunan hemşerilerimiz var. Başkale’nin 19 köyünde ciddi anlamda ağır hasar mevcut. Bizim şuanda 300 konutumuz Başkale’de yıkık ama bin 700 konutumuz da ağır hasarlı, Saray ilçesinin 6 köyünde deprem kendini hissettirdi, İran sınırında bulunan Kapıköy’de de 7 evimiz tamamıyla yıkıldı, 550 civarında da ağır hasarlı konutumuz var" ifadelerini kullandı. 

"KONTEYNER KÖYDE YAŞAYANLARA VERİLDİ"

Köyde yaşamayanlara konteyner verilmediğini belirten Vali Bilmez, “Konteyner şuan köyde yaşayanlara verildi, bazı vatandaşlarımız merak ediyor, ‘bana konteyner verilmedi acaba ev de mi yapılmayacak?’ Hayır, böyle bir şey yok evi yıkılan hasar gören bütün vatandaşlarımıza konut yapılacak. Van merkezde veya İstanbul’da yaşayan ve evi deprem bölgesinde hasar gören bütün vatandaşlarımıza ev yapılacak” dedi.

"HASARLI EVİNİ YIKMAYANA EV YOK"

Hasarlı evini yıkmayıp artı olarak bir de ev yapılmasını isteyenler olduğuna dikkat çeken Vali Bilmez, "Konteyner ve çadır geçicidir.Konteyner veya çadır verilip verilmediğine bakılmadan, evi hasarlı olanlara ev yapılacak. Ancak bana ev yapılsın ama hasar gören evim de kalsın deme şansı yok. Hasarlı ev yıkılacak ve yeni ev yapılacak. Hasarlı evini yıkmayanlara yeni ev yapılması söz konusu değil" dedi.

Van'da depremzedelerin barınması için konteynerler kuruluyor!

Van'daki depremzeler için 2 bin 500 konteyner kurulacak!

Murat Kurum'dan depremzedelere konut müjdesi!