14 / 08 / 2022

Van'da TOKİ afet konutları sistemi uygulanacak!

Van'da TOKİ afet konutları sistemi uygulanacak!

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Van'da depremden etkilenen mahallelerin muhtarlarıyla buluştu. Çataklı, "2020 bitmeden konut yapım ihalelerini bitirmek istiyoruz. Bölgede TOKİ afet konutları sistemi uygulayacağız. Güvenlik gerekçesiyle ağır hasarlı olan bütün evleri yıkacağız" dedi.İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Van'ın Başkale ilçesinde 23 Şubat'ta yaşanan depremin ardından bölgede yapılan çalışmalara ilişkin incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Ferit Melen Havalimanında Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu tarafından karşılanan Çataklı, ilk olarak Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) depremle ilgili değerlendirme toplantısına katıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Çataklı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Bilmez, Vali Yardımcısı Turgut Gülen, Edremit, Gevaş, Başkale, Özalp, Saray kaymakamları, AFAD, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Milli Eğitim İl müdürleri katılım gösterdi.

Toplantıda, Başkale Kaymakamı Asım Solak, 23 Şubat'ta Başkale'de  yaşanan 5,9 büyüklüğündeki deprem, Vali Yardımcısı Turgut Gülen de 25 Haziran'da Gürpınar ilçesine Elaçmaz Mahallesi'nde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremden etkilenen bölgelerde yapılan çalışmalar ve son duruma ilişkin slayt eşliğinde bilgi paylaştı. 

Daha sonra yeni hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkezinde incelemeler yapan Çataklı, depremden etkilenen mahallelerin muhtarlarıyla buluştu. Çataklı, "2020 bitmeden konut yapım ihalelerini bitirmek istiyoruz. Bölgede  TOKİ  afet konutları sistemi uygulayacağız. Güvenlik gerekçesiyle ağır hasarlı olan bütün evleri yıkacağız. Kendi imkanlarıyla ev yapan vatandaşlarımıza herhangi bir desteğimiz olmayacak. En geç 1 yıl sonunda evleri teslim etmeliyiz. Küçükbaş hayvanların ahırlarını kendisi yapmak isteyen vatandaşların taleplerini de yeniden değerlendireceğiz" açıklamasında bulundu. 

Ardından Valiliğe geçerek Vali Bilmez'le makamında bir araya gelen Çataklı, AFAD Başkan Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın ve beraberindekilerle Başkale ilçesine geçerek depremden etkilenen mahallelerdeki çalışmaları inceledi. 

Van'da depremzedeler için çelik konstrüksiyon konutlar inşa edilecek!