Van'da Yazlıkbank dolandırıcılığı!

Van'da Yazlıkbank dolandırıcılığı! Van'da Yazlıkbank dolandırıcılığı!

Arkasında binlerce mağdur bırakan Çiftlikbank'a bir yenisi daha eklendi. Van'da yazlık vaadi ile aralarında öğretmen, galerici, sağlıkçı gibi çok sayıda kişi 3 milyon TL'nin üzerinde dolandırıldı. Çiftlikbank'tan sonra Van'da benzer bir dolandırılıcılık vakası yaşandı. Aralarında öğretmen, galerici, sağlıkçı gibi çok sayıda kişiyi 3 milyon TL'nin üzerinde dolandırdığı iddia edilen S.K. ortadan kayboldu. Dolandırılanlar ise şahsı görüp de haber verene 50 bin TL ödül vadediyor. YeniŞafak Gazetesi'nde yer alan habere göre; yaklaşık 130 bin kişiyi dolandırıp Türkiye’den kaçan firari Mehmet Aydın'ın kurduğu Çiftlikbank organizasyonuna ilişkin davanın ikinci duruşması geçtiğimiz günlerde yapılmaya başlandı. Ancak yapılan onca uyarı ve haberlere rağmen dolandırıcılık olayları hala devam ediyor.  Çiftlik Bank benzeri bir dolandırıcılık vakası da Van'da yaşandı. Sülün Osman ve Titan Kenan'ın ardından uzun yıllar sonra Çiftlikbank ile yeniden hortlayan dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Farklı vaatlerle çok sayıda kişiyi mağdur etmeye devam eden dolandırıcılar Van'da 'yazlıkbank' şeklinde ortaya çıktı.

YAZLIK VAADİ

 

Sağlık personeli olarak çalışmasının yanı sıra ticaretle de uğraşmasından kaynaklı bölgede tanınan ve güvenilen biri olan S.K., Van'ın sahil köyü olan Mollakasım'da 50 adet yazlık yapacağını söyledi. S.K.  aralarında öğretmen, galerici, sağlıkçı ve esnafların da olduğu çok sayıda kişiden yazlık yapma vaadi ile para topladı. 
 

1,5 YILDIR KAYIP
 

Yazlıkların tanesini 350 bin TL'den satacağını anlatan S.K., Mollakasım'da akrabalarının üzerine bulunan araziye yapılacak yazlıklara ilişkin bir de proje hazırlayarak mağdurlara gösterdi. 2014'ten 2018'e kadar çok sayıda kişiden yapılacak yazlıklar için nakit para, ev ve araba da aldı.  S.K., topladığı 3 milyon TL ile geçtiğimiz yıl Ocak ayında ortadan kayboldu.

 

GÜVEN İÇİN AİLEYİ DE İŞİN İÇİNE KATTI

 

En fazla para kaptıranlardan biri olan bölgede öğretmenlik yapan Reşat Elçi, S.K.'nın dolandırıcılık işini tek başına yapmadığını söyleyerek annesini babasını ve kardeşlerinin de ticaret yaparken güven sağlamak adına kullanmış olduğu araçları alıp sattığını anlattı. Elçi ''Annesi ve babası bizlerle çeşitli zamanlar da bir araya gelerek güven imajı oluşturuldu.'' dedi.
 

ARAZİ AMCA VE HALAYA AİT
 

Kendisinin bildiği ondan fazla kişiden bu şekilde para toplandığını ve rakamın 3 milyon TL'nin üzerinde olduğunu açıklayan Elçi, yazlıkların yapılacağı Mollakasım'daki arazinin üzerinde tek bir çivinin dahi çakılmadığını vurguladı. Elçi, arazinin tapusunun ise S.K.'nın amca ve halasının üzerine olduğunu anlattı. 
 

20 YILLIK ARKADAŞINI 200 BİN TL ÇARPTI
 

S.K.'nın yazlıklar için sadece nakit para toplamadığını ev ve araba da aldığını ifade eden Elçi, S.K.'nın 20 yıllık arkadaşını bile 200 bin TL dolandırdığını söyledi. 

Olayın yargıda olduğunu da açıklayan  Elçi, eşi ile birlikte 2018 yılı Ocak ayından beri kayıp olan S.K.'nın son olarak Denizli'nin Kale ilçesinde görüldüğünü anlattı. 

 

GÖRÜPTE HABER VERENE 50 BİN TL
 

S.K'nın bulunması için sosyal medya üzerinden de duyuruda bulunuldu. Reşat Elçi, ''Bu dolandırıcı hayatımızı çaldı. Van'da mini Çiftlikbank vakası yaşattı. Onlarca aile mağdur. Gören bilen bana Allah rızası için ulaşsın.'' diyerek kendisine S.K.'nın bulunmasında yardımcı olacak kişiye ise 50 bin TL para ödülü vereceğini ifade etti.