Vatandaşlar konut mağduru olmayacak!

Vatandaşlar konut mağduru olmayacak! Vatandaşlar konut mağduru olmayacak!

Artık kimsenin konut mağduru olmayacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  "Buralarda dönüşüm uygulamalarımızı maliklerin muvafakati aranmaksızın re'sen yapacağız'' dedi.Hükümet tarafından milyonlarca vatandaşın mağdur olduğu sorunlar çözülecek. Bu kapsamda kentsel dönüşümden tapuya, mülkiyet sorunundan 2B arazilerine kadar pek çok konuda yaşanan mağduriyetler ortadan kalkacak.

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre; önceki gün Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'na sunulan 28 maddelik kanun teklifiyle vatandaşın özellikle kentsel dönüşüm sürecinde yaşadığı sıkıntıların birçoğunun çözülmesi planlanıyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; yaptığı açıklamada, yapılacak tüm iyileştirmeleri sahada yaptıkları gözlemler ve vatandaşlarla yaptıkları istişareler sonucunda belirlediklerini kaydetti.

KÖKÜNDEN ÇÖZÜM

Kanun teklifindeki en dikkat çeken madde, riskli bölgelerde uygulamaların bakanlık tarafından re'sen yapılacak olması oldu. Teklifin kabul edilmesi durumunda, kendiliğinden çöken, zemini kayan, heyelan, yangın, patlama gibi nedenlerle ağır hasar gören yapılar bakanlık tarafından yenilenebilecek.
 
Kartal ve Kağıthane'de yaşanan bina çökmelerini hatırlatan Bakan Kurum,  "Buralarda dönüşüm uygulamalarımızı maliklerin muvafakati aranmaksızın re'sen yapacağız. Daha önce imzalanmış olan sözleşmeler de feshedilecek" diye konuştu. Uygulama hayata geçerse, ev sahipleri kira ve taşınma yardımlarını alıp evlerini boşaltacak. Bakanlık yeni binaları inşa edip teslim edecek. Ekstra maliyet olursa ev sahipleri bunu ödeyecek.

KARADENİZ'E EYLEM PLANI

Karadeniz bölgesi için de eylem planı hazırladıklarını söyleyen Bakan Kurum, "Ordu, Trabzon, Rize, Samsun ve Giresun'da dere yatağındaki evlerin etaplar halinde taşınarak yıkımlara başlayacağız" dedi. Bakan Kurum ayrıca 30 Haziran'da sona erecek İmar Barışı ödeme süresi için kamu bankalarının haftasonu açık olacağını hatırlattı.

METRUK BİNALAR TARİHE KARIŞACAK

Bakan Kurum düzenlemedeki diğer maddeleri şu şekilde anlattı:
- Metruk yapılar belediye veya valilikçe yıkılacak.
- Yeterli yeşil alan olmayan yerlerde sosyal donatılar yapılacak.
- Yapılaşmış parseller açık otopark olacak.
- Yarım kalan dönüşüm projelerine bakanlık müdahale edecek. Hak sahiplerine fesih hakkı gelecek.

- 2B arazilerinde kayıtlı malik ve kullanıcı çakışması yaşanıyor. Bu kişilere 31 Aralık 2020'ye kadar başvurmaları halinde eş değer 2B arazisi verilecek.
- Yurtdışında yaşayan vatandaşların tapu alabilmeleri için tarafların aynı yerde bulunması zorunlu olmayacak.
- Mülkiyet sorunu olan yerlerde bakanlık devreye girecek.

125 BİN KİŞİYE MÜJDE

Hazine'ye ait tarım arazilerinin satış bedelleri ve taksit sayılarında uygulama başlatacaklarının müjdesini veren Bakan Kurum, "Mücavir alan sınırları içinde kalan tarım arazilerinin de rayiç bedelin yarısı üzerinden satışını sağlayacağız. Başvuru süresi de 31 Aralık'a uzayacak. 125 bin vatandaşımızın yararlanacak" açıklamasında bulundu.