Veli Ağbaba: Esnafımızın kira ve diğer borçlarını devlet üstlenmeli!

Veli Ağbaba: Esnafımızın kira ve diğer borçlarını devlet üstlenmeli!CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Ramazan ayında restoran ve lokantaların kapatılma kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Veli Ağbaba, "Esnafımızın kira, fatura ve diğer borçlarını devlet bizzat kendi üstlenmelidir" dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Ramazan ayında restoran ve lokantaların kapatılma kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre; Veli Ağbaba, “12 Nisan'da kapanmayan restoranlar 13 Nisan'da hangi gerekçe ile kapanıyor anlamış değiliz” diyerek tepki gösterdi. Kovid-19 salgınıyla birlikte Türkiye'de 1 yıldır esnafın adeta kan ağladığını dile getiren Ağbaba, şunları söyledi: 

“200 bine yakın lokanta ve restoran işletmesinin Ramazan ayında faaliyetlerinin kısıtlanacağı açıklanırken çalışanlara da 1500 TL destek verileceği Erdoğan tarafından dile getirildi. Türkiye'de son bir yıldır esnaf kan ağlıyor. Artık esnafımızın içinde bulunduğu ekonomik çıkmaz dünya basınlarına düşmüş durumda. Tüm dünya Türkiye'deki esnafın halini görüyor. 12 Nisan'da kapanmayan restoranlar 13 Nisan'da hangi gerekçe ile kapanıyor anlamış değiliz.”

Veli Ağbaba: Esnafımızın kira ve diğer borçlarını devlet üstlenmeli!

“Bir yıldır aç kapa ile faaliyetlerine ara verilen esnafa ne destek verildi?” diyen Ağbaba, “En düşük BAĞ-KUR primi dahi bin 55 TL iken esnafa 3 aylığına bin TL yani günlük 33 TL verildi. Kira yardımı olarak 500 ile 750 TL verildi. En son güya basit usuldeki 850 bin esnafa gelir beyannamesini kaldırırken, buradan esnafa 281 TL'lik desteği müjde gibi sundu. Pandeminin en başından bugüne en az 125 bin esnaf kepenk kapatırken, destek bekleyen esnafa icra memurlarını gönderdi. Defalarca söyledik yine söylüyoruz; esnafa ciro kaybının yüzde 3'ü değil kaybettiği ciro kaybına göre destek verilsin dedik. Esnafın kira, fatura ve prim ve vergi borçlarını devlet üstlensin dedik. Şimdi ramazan ayında tekrar kısıtlamalar ile karşı karşıya kalan esnafımıza bu süreçte ki gelir kaybına göre devlet destek vermelidir. Esnafımızın kira, fatura ve diğer borçlarını devlet bizzat kendi üstlenmelidir. Çalışanlara 1500 TL değil en az asgari ücret seviyesinde ödeme yapılmalı, işçinin kendi parası olan Kısa Çalışma Ödeneğinin süresi pandemi sonrasına kadar uzatılmalı, işçileri işsizlik ve 47 TL'lik ücretsiz izin kıskacından kurtarılmalıdır” açıklamasında bulundu. 

Türkiye'deki esnaf iflaslarının sebebi yüksek faiz mi?

İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olan birçok esnaf kira desteğinden yararlanamadı!