Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için Manisa'da arazi bakıyor!

Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için Manisa'da arazi bakıyor! Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için Manisa'da arazi bakıyor!

Alman otomobil devi Volkswagen yetkilileri Manisa OSB ve çevresinde arazi işlemleri için sahaya indi.Alman otomobil devi Volkswagen uzun zamandır gündemde olan 1,3 milyar euroluk (8 milyar TL) fabrika yatırımı için Suudi Arabistan'dan sonra Bulgaristan'ı da eleyerek tercihini Türkiye'den yana kullandı.

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis'in  Ankara  ziyaretinde Volkswagen’in Türkiye’ye büyük bir yatırım yapacağını söylemesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üst düzey VW yetkilisi ile gerçekleştirdiği görüşmede tüm engellerin aşıldığına ilişkin haberlerin gündeme gelmesinden sonra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dev yatırım noktasında memleketi Manisa'yı işaret ederek tartışmalara bir nevi son noktayı koydu.

Bakan Pekcan detaylara ilişkin ise; konunun Sanayi Bakanı Mustafa Varank'ın ilgili alanı olduğu söyleyerek çok fazla girmedi.

Tüm bu açıklamalarla beraber dev yatırımın Türkiye'de yapılacağının kesinleşmesinin ardından sürpriz bir gelişme daha yaşandı. Volkswagen yetkililerinin Manisa'da sahaya indiği belirtildi.

ARAZİ İŞLEMLERİ BAŞLADI


Yenisafak.com'un bölgedeki yetkililerden aldığı bilgilere göre; 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerine kurulu Türkiye'nin en büyük OSB'lerinden biri olan, 60 bin çalışanlı Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikanın kurulacağı arazilere ilişkin görüşmeler yürüten yetkililerin arazi işlemlerinin büyük bir kısmını ise tamamladığı iddia ediliyor.

KONUT İÇİN OSB DIŞINA ÇIKILDI


2022'de faaliyete alınması planlanan yıllık 300 bin araç kapasiteli fabrikada istihdam edilecek 5 bin personel için de konut planlaması yapılıyor. Bölgede fizibilite çalışmaları ile alım görüşmeleri gerçekleştiren Volkswagen yetkililerinin konut ve sosyal donatı alanları için Manisa OSB'nin yakınındaki arazilerle ilgilendiği belirtiliyor.

HER TÜRLÜ TALEBİ KARŞILANIYOR


Diğer bir yandan Yatırım teşvik bölgeleri haritasında 3. bölgede yer alan Manisa OSB'nin içinde yer aldığı kapsam dahilinde çok sayıda indirim, istisna, iade,muafiyet ve faiz desteğinin yer aldığıyatırım teşviklerinden de yararlanacak olan Volkswagen grubunun talepleri Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin yanı sıra OSB yönetimi ve yerel yönetimler tarafından da ikiletmeden karşılanıyor.

TOKİ PROJESİNİ İNCELEDİLER


Manisa OSB'nin sınırları içerisinde bulunduğu Yunus Emre Belediyesi'nin TOKi ile birlikte yürüttüğü 5 bin 500 konutluk konut projesi de Volkswagen’in radarına girmiş. Projeye yönelik bilgi alan VW yetkililerinin benzer bir proje için  TOKİ  ile temasa geçebileceği de belirtiliyor.


8. MARKA OLACAK


2022'de hayata geçirilecek Volkswagen yatırım ile Türkiye'de üretim yapan otomobil markası sayısı da Fiat, Renault, Ford, Hyundai, Honda, Toyota, Mercedes Benz ve Isuzu'dan sonra 8'e çıkacak. Mevcut üreticiler, Türkiye'de geçen yıl 1,3 milyondan fazla aracı banttan indirdi.