29 / 06 / 2022

Yabancıya konut satışı nasıl artırılır?

Yabancıya konut satışı nasıl artırılır?

Yurt dışına gayrimenkul satışının son yıllarda artışta olması döviz kazandırıcı atılımlarıda etkiledi. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ziya Yılmaz gayrimenkul satışları için; “Hangi bölgede kim faydalanacaksa o fona katkı verebilir” önerisinde bulunuyor...Son yıllarda yurt dışına gayrimenkul satışının artışta olması, döviz kazandırıcı atılımlar için önemli bir adım oldu.

Dünya yazarlarından Şeref Oğuz, yurt dışına gayrimenkul satışının etkilerini ele aldığı yeni yazısını yayımladı. İşte o yazı...

Tanıtım fonuna devlet katkı koyabilir. Kentsel dönüşüm ile ilişkilendirmek de mümkün. Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapan ülkeler belirlenebilir, pazar araştırması yapılabilir.

Örnek olarak Arapların Karadeniz ve Marmara bölgesi tercihi, Rusların Akdeniz, AB ülkelerinin Ege ve Marmara tercihleri göz önünde bulundurulursa, buna uygun tanıtım içeriği üretmek mümkün.

Yurt dışına hizmet veren Türk firmalarının ülke tanıtımı için yaptıkları çalışmalar desteklenir, THY dâhil uçakların ekranlarında bu tanıtım döndürülebilir. Taksi şoförlerinden Türk dizilerine dek tanıtım mecralarını çeşitlendirmek mümkün…

“Değeri Yatırım Türkiye” türü sloganlarla hedef ülkelerde konferanslar, tanıtım günleri düzenlenir, sosyal medya iletişiminde hedef ülkelerin fenomenleri, gezi bloglarıyla ortak çalışılırsa, kamu diplomasisine de katkı sunulabilir.

ABD, yabancıya 284 bin konut satışından 153 milyar dolar kazanırken, Londra 50, biz ise ancak 8 milyar dolar kazanabiliyoruz. Oysa potansiyelimiz çok daha fazla. Ortalama fiyatı 181 bin dolar’dan 46 bin konut satışı, bu fon sayesinde 4’e katlanır.

NOT: YABANCIYA KONUT SATIŞI SEKTÖRLERE CAN SUYU

Konut alan bir yabancı; mobilyadan beyaz eşyaya, halıdan perdeciye, elektronik üründen züccaciye mağazasına gidip alışveriş yapıyor. Evini dekore ederken aksesuar ve küçük ev aletleri alıyor. Misal 100 bin dolar’lık konutun  yüzde10’luk bölümü dekorasyona giden para… Yılda 200 bin konut satışında 20 milyar dolar cirodan 2 milyar dolar diğer sektörlere ciro sağlanabilir. Artacak turist sayısı ve geliri de cabası…

Yabancıya konut satışı 50 bine koşuyor!