Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!


Yabancılara konut satışı geçtiğimiz sene 58,5 bin adetle rekora ulaşırken, sektör temsilcileri 2022'de bu rakamın en az 70 bin adet olacağını öngörüyor.


Yabancılara konut satışı geçtiğimiz sene 58,5 bin adetle rekora ulaşırken, sektör temsilcileri 2022'de bu rakamın en az 70 bin adet olacağını öngörüyor. Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'ın haberine göre; TÜİK konut satış istatistiklerinden derlediği bilgilere göre, yabancılara yapılan konut satışları 2021 yılında önceki seneye göre yüzde 43,5 yükselerek 58 bin 576 oldu. Yıl içerisinde toplam konut satışları içinde yabancıların payı yüzde 3,9 oldu. 

Senelik bazda rekor kıran satışlar, Aralık ayında yüzde 77,1 arttı ve 7 bin 841 olarak gerçekleşti. Bu rakam bütün zamanların en yüksek aylık satış adedi olarak kaydedildi. Bu alanda senenin farklı aylarında da benzer rekorlara imza atılmıştı.

Uzun zamandır hedeflenen 50 bin barajının farkla aşılmasını olumlu bulan sektör temsilcileri, yabancılara satıştaki yükselişin devam edeceğini ve bu sene en az 70 bin adet olarak gerçekleşeceğini belirtti. 

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

- İstanbul zirvede, Antalya takipte

Geçtiğimiz sene yabancıların en çok konut aldığı şehir 26 bin 469 adetle İstanbul oldu. Mega kent, toplam satışlardan yüzde 45,2 paya sahip oldu.

İstanbul'u 12 bin 384 adetle Antalya, 3 bin 672 ile Ankara, 2 bin 513 ile Mersin, 1.818 ile Yalova, 1.683 ile Bursa, 1.411 ile İzmir, 1.262 ile Sakarya, 1.157 ile Samsun takip etti.

Trabzon da 952 adetle en çok konut satılan şehirler arasında oldu.

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

- İranlılar liderliği bırakmadı, Almanlar yükselişte

Uyruklarına göre en çok konut alan milletler sıralamasında geçtiğimiz sene liderliği ele geçiren İranlılar, bu sene de ilk basamağa yerleşti. 2021 yılında İranlılara 10 bin 56 konut satıldı.

İranlıları 8 bin 661 adetle Iraklılar, 5 bin 379 ile Ruslar, 2 bin 762 ile Afganistan vatandaşları, 2 bin 358 ile Almanlar takip etti. Önceki yıl 6'ncı sırada ulunan Alman vatandaşları 2021'de 5'inci sıraya yerleşti.

Kazakistanlılara 2 bin 90, Kuveytlilere 1.791, Azerbaycan Türklerine 1.517, ABD'lilere 1.416, Yemenlilere 1.332, Filistinlilere 1.296 adet konut satışı gerçekleşti.

Ürdün, Ukrayna, Mısır, İngiltere, Lübnan, Çin, Pakistan, İsveç ve Sudanlılar da en çok konut alan ülke vatandaşları listesine isimlerini yazdırdı. 

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

- "2022'de yabancıya 70 bin adetlik konut satışı hedefliyoruz"

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, konuyla ilgili açıklamasında, yabancıya satış için bu sene öngördükleri 50 bin adetlik hedefi 11 ayda aştıklarını hatırlatarak, tüm zamanların aralık ayı rekoruyla yılı tamamladıklarını belirtti.

Akbal, "2022'de yaklaşık 70 bin adede varan yabancıya gayrimenkul satışı ve 10 milyar dolarlık satış geliriyle yılı kapatabileceğini öngörüyoruz." diye konuştu.

Döviz getirisinin önemine değinen Akbal, "2022'nin, ülkemiz ekonomisinin üretim, istihdam ve yatırımı yükseltme temeli üzerinde büyüyeceği ve döviz fazlası yaratmanın çok önemli olacağı bir yıl olacağına inanıyoruz. Türkiye’de günden güne artışını sürdüren ihracat rakamları, bunun en önemli göstergelerinden biri. Gayrimenkul sektörümüz ise sağlayacağı döviz geliriyle ihracata önemli oranda katkı sağlamayı sürdürecek" açıklamasında bulundu. 

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise son aylarda dövizde yaşanan yükselişin hem vatandaşlık almak isteyen yabancıları hem de kültür ve turizm cenneti olan Türkiye'de yatırım yapmak isteyenlerin talebini hızlandırdığına dikkat çekti. 

Yabancıya satışta 2022 yılı beklentilerinin olumlu olduğuna vurgu yapan Durbakayım, "Bu yıl en az 70 bin seviyelerine çıkılacağını ve ülkemizin daha fazla döviz kazanacağını öngörüyoruz. Yeni bir rekor beklentisi oluşturmak için yabancı satışların ihracat kapsamına alınmasının faydalı olacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

- Antalya için 15 bin hedefi

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de Türkiye'nin yabancılara konut satışında yükseliş ivmesini Aralık ayında da devam ettirdiğini ve yeni bir rekor kırdığını belirtti.

Aylık bazda 8 bin adetlere yaklaşan satış adetlerinin sektörün gücünü ve yabancıların Türk gayrimenkul sektörüne ilgisini net olarak gözler önüne serdiğine dikkat çeken Özgün, "Türk müteahhitlerin ortaya koyduğu projeler sektörümüzün cazibesini sürdürecektir. Uluslararası konut yatırımcısını cezbeden durumların 2022'de de devam edeceğini, turizmde kırılacak rekorlarla yabancıya gayrimenkul satışında da yeni zirvelere ulaşılacağını öngörüyoruz" açıklamasında bulundu. 

Özgün, Antalya'nın ilk defa 10 bin barajını geçerek 12 bin 384 adetlik satış rakamını gördüğünü ifade ederek, "Bu yıl en az 15 bin adet hedefimiz var. Antalya sahip olduğu güzellikler, iklim koşulları, kentin cazibesi, yurt dışında birçok noktaya direkt uçuş olması gibi özellikleriyle çok daha yüksek rakamları hak ediyor." açıklamasında bulundu.

Konut sektörü 2022'de hareketlenecek! 

2021 yılında 1.5 milyon konut satıldı!

2021 Aralık'ta 226 bin 503 konut satıldı!

2022 sonunda dolar beklentisi 16,13 TL!

Altın fiyatları tırmanışa geçti!

Bitcoin 2022'de rekora ulaşacak!